Čápa tu ještě nikdo neviděl. „Viděl jsem tu leccos – kormorány, volavky bílé a popelavé, ale čápa ještě ne," potvrdil také předseda velešínské organizace Českého svazu ochránců přírody Jiří Růžička. „Ale známý jel v sobotu z Plzně a viděl po cestě čápy dva," dodal.

Do Dubného se po půlroce vrátil čáp bílý v pátek. Letos se zřejmě těšil natolik, že se vrátil ještě o čtyři dny dříve než v loňském roce.

„Trošku nás to zaskočilo, ale samozřejmě z toto máme radost," těšila se Božena Kudláčková, starostka obce, 
z nového přírůstku. „Bereme ho jako takový posel jara," dodala starostka Dubného.

Přílet čápů je pro dubenské vždycky zážitek, pozorně jej tady už několik let sledují všichni obyvatelé. „Kdo bydlí na návsi, ten si dokonce píše, kdy k nám čáp přilétá," řekla Božena Kudláčková.

O svou radost se chtějí 
v Dubném podělit se všemi, proto tady také nově nechali nainstalovat kameru, která bude dění v čapím hnízdě sledovat online. „Těšíme se hlavně na mladé," dodala starostka obce.

Podle dosud známých informací je kostel v Dubném prvním místem v republice, kam čáp bílý zavítal. Přitom běžným obdobím, kdy se čápi do Čech vracejí, je až konec března nebo začátek dubna.

„Teplé počasí nemusí být tím důvodem, proč se čápi vracejí dřív," podotkl Roman Kössel z hlubocké zoologické zahrady. „Někteří ptáci nedoletí do Afriky, ale místo toho zimují třeba v Evropě," dodal chovatel zoo ohrady.

Podle slov ornitologa Stanislava Chvapila se může jednat o čápy, kteří přes naše území pouze přelétají. „Je sice pravděpodobné, že sem čápi v rámci toho oteplování přiletěli dřív, může jít ale třeba o čápi, kteří míří ještě výš," řekl ornitolog Stanislav Chvapil. „Ti se tady jen zastaví, aby si odpočinuli, 
a pak letí dál," dodal s tím, že největší výskyt čápů vůbec je 
v Polsku.