Po Bělidle, kde jsou čápi zvyklí hnízdit již mnoho let, teď mohou nalétávat i na komín někdejší výtopny pod sídlištěm Na Vyhlídce.

Starosta města Pavel Talíř vysvětlil, že stavbu hnízda Kapličtí spojili s opravou komína. „Už vloni si lidé všimli, že na komín bývalé výtopny čápi nalétávali, proto jsme jim tady chtěli dopřát trochu pohodlí,“ řekl starosta. Doplnil, že náklady na stavbu hnízda byly prakticky nulové. „Já jsem poskytl fošnu, na níž pak hnízdo postavil Jiří Růžička z Velešína. Hotové dílo na vrchol komína vyzdvihli horolezci, kteří komín opravovali,“ popsal Pavel Talíř.

Do nového příbytku se ptáci zatím nenastěhovali. „Snad se jim hnízdo na zvoleném místě zalíbí. A kdyby ne, je postaveno tak, že bychom je mohli přendat i jinam,“ podotkl Pavel Talíř.

Předseda velešínské základní organizace Českého svazu ochránců přírody Jiří Růžička vysvětlil, že i stavba čapího hnízda má své zákonitosti.

„V posledních letech se traduje takový návod, že pokud se vyrobí nové hnízdo, je třeba ho rovnou vystlat něčím tmavým a třeba i pocákat vápnem,“ řekl Jiří Růžička.

K čemu je to dobré? „Čápi tak zřejmě nabudou dojmu, že hnízdo už předtím někdo obýval, a proto by se v něm mohlo líbit také jim. Zkrátka, upřednostní je před jiným hnízdem, které takzvaně svítí novotou,“ vysvětlil Jiří Růžička.