Být ve střehu nutily v pondělí obyvatele regionu hrátky počasí s venkovními teplotami. Ráno lidé balancovali na ledovce, během dne si zase museli dávat pozor, aby je k zemi nepřibila lavina sněhu klouzající ze střechy.

„To bylo něco. Ráno jsem nic netuše vyšla před barák, a hned roznožka, pravá levá, měla jsem co dělat, abych nepřistála na zemi. Až jsem si přitom v tom noze natáhla asi šlachu,“ smála se v pondělí ráno Ludmila Procházková z Českého Krumlova.

„Další lidé na tom byli stejně. Z dětí, co šly do školy na Plešivci, každou chvíli některé leželo na zemi.“

Podobnou zkušenost učinil i jeden mladík v Kaplici, který si nepřeje jmenovat. Sotva vykročil ze dveří panelového domu, stal se tento jeho první krok na ten moment současně i posledním.

„A už jsem se válel na zemi. Honem jsem se rozhlédl, jestli mě někdo nevidí, ale bohužel viděl. Hned jsem tedy vyskočil na nohy, ale mám naraženou kostrč i zadek,“ dodal s úsměvem.

Naražený loket

Naštěstí, jak rychle ledovka přišla, tak rychle zase odešla. Lidé chodili opatrně, a tak na chirugické ambulanci v českokrumlovské nemocnici žádné návaly neměli. „Úrazů jsme ošetřovali stejně jako jindy. A v souvislosti s náledím jenom jedno zranění,“ potvrdil lékař Vít Matouš. „Jedna žena si při pádu narazila loket.“

Na zledovatělých cestách se museli opatrně pohybovat i chodci v Českém Krumlově a Vyšším Brodě. „Ráno, když jsme šli dohlížet na provoz k základní škole, místy ještě poledovice byla dost velká, ale myslím, že se nikdo nezranil,“ řekl vyšebrodský strážník Roman Kozel.

Ledovka v kombinaci s dlažebními kostkami v historickém centru Českého Krumlova by, nebýt včasného zásahu služeb města a úklidové firmy Dunková, vykonala své.

„Naše služba začíná ve čtyři hodiny ráno, další parta nastupuje v šest. Ledovka se vždycky vytvoří během několika minut, největší byla zhruba kolem 7. hodiny,“ líčil Štefan Milo z úklidové firmy. „Najprve sypeme samozřejmě nejpoužívanější komunikace, na chodníky hážou naši zaměstnanci posypy ručně.“

Hleďte i vzhůru

Díky tomu a stoupající teplotě se ledovka brzy rozplynula, ale poté začalo hrozit další nebezpečí. Teploty nad nulou povolily sníh na střechách, ten bez varování začal padat dolů do ulic a šokoval chodce, kterým přistál těsně za zády.

Jako dvěma cizinkám na Latránu v Radniční ulici, které měly to štěstí, že právě stály těsně u výkladní skříně se šperky a tak je ledová tříšť jenom pocukrovala. „No, nechtěl bych ji koupit,“ konstatoval dvanáctiletý Martin Müller z Kájova, když ho jenom o kousek minula sněžná hromada, která žuchla na dlažbu nedaleko muzea.

„Na to by si měly dávat pozor hlavně maminky s kočárky,“ připomněla obyvatelka Krumlova Anna Kolářová.

„Tady sníh ze střech sice ještě nepadá, ale už jsem byl v minulosti svědkem toho, když sníh ze střechy spadl na maminku s kočárkem. Naštěstí ji vzal jenom přes rameno, takže se nikomu nic nestalo,“ zavzpomínal kaplický strážník Václav Klimeš.

Strážníci proto preventivně místa, kam hrozí pád sněhu ze střechy, označují páskami či zákazy vstupu, popřípadě volají na pomoc hasiče nebo technické služby.

„Padající sníh ze střechy může poškodit i auta. Teď ho sice není moc, ale při poslední veliké sněhové kalamitě poškodil dva pick–upy. Spadlý sníh jim promáčkl střechu.“