Vydáním prvního čísla školního periodika Pod břízou kapličtí gymnazisté navázali na nesmělé počiny svých předchůdců. Jak ale uvedly učitelky Hana Musilová a Jana Kopúnová, v jejichž hlavách se zrodil nápad oživit v Kaplici vydávání školního časopisu, předchozí novinářské pokusy nikdy neměly dlouhého trvání.

„Navíc myslím, že nikdy předtím časopis nepostihoval dění v naší škole v takové míře jako ten současný,“ podotkla Hana Musilová.

Myšlenku začít znovu vydávat své periodikum vnukli Kaplickým podle Jany Kopúnové třeboňští gymnazisté. „Ti vedou časopis, který v celostátní soutěži školních časopisů dokonce vyhrál druhé místo. Tamní učitelé nás proto motivovali, abychom se o podobný úspěch pokusili také,“ vysvětlila pedagožka.

Obávané porodní bolesti se však kaplickému plátku nevyhnuly. Při otázce, jak dlouho vznikalo první číslo časopisu Pod břízou, se jeho tvůrci převážně z řad studentů tercie dlouze zasmáli. „Trvalo to hodně dlouho, asi půl roku,“ řekla pak studentka Monika Ngo-Le.

Hana Musilová na vysvětlenou doplnila, že autorský tým byl zpočátku mnohem širší než dnes, postupně však zůstalo jen pověstné zdravé jádro redaktorů, kteří však k věci přistupují s opravdovým zápalem.

Výsledek tedy stojí za to. Zajímavé články, přehledně uspořádané na stránkách díky grafickému cítění kvintána Luďka Scholze, referují převážně o akcích, které si středoškoláci již prožili, anebo na které se teprve mohou těšit. Nechybí tedy například ohlédnutí za školní akademií, která měla letos podobu předávání filmových cen, anebo pozvánka na blížící se majáles. „Snažili jsme se přidat i články, které se přímo netýkají školy, ale mladé lidi zajímají. Takový je třeba text o yoyování,“ podotkla Monika.

Školní časopis je k mání zatím jen v černobílém provedení na menších formátech papíru. „Na jeho vydávání jsme se pokoušeli získat nějaký grant, ale žádný vhodný prozatím vyhlášen nebyl. Nicméně nevzdáváme to a peníze se budeme snažit získat i nadále,“ ujistila Hana Musilová s tím, že pokud budou Kapličtí úspěšní, časopis Pod břízou ještě více rozkvete.