Čekání na přívoz v nepříjemném větru a bodavém dešti už bude v Horní Plané od nové sezony minulostí. Město se pustilo do stavby úplně nového zázemí pro převozníky, ale také pro pasažéry. Nový, poměrně velký dům, tak nahradí starý a notně vysloužilý objekt.

„Spíš to byla bouda se záchody. Vládly tam prostě nevyhovující podmínky, proto jsme se rozhodli pro stavbu zcela nového zázemí,“ řekl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.

Převozníci mají samozřejmě z nových prostor radost. Konečně budou mít k dispozici kulturní sociální zařízení, ve kterém nebude chybět ani sprcha.

„Se starou boudou se to nedá srovnat. Budeme mít i potřebnou dílnu, ta dosavadní byla opravdu malá. Prostě tu bude všechno, co potřebujeme,“ řekl převozník Marcel Lorenc.

Podle něj bude největší výhodou čekárna. „Bude to spíš čekárnička, ale určitě ji lidé přivítají,“ uvedl starosta Hůlka. „Čekárna bude dobrá i pro děti, které jdou do školy. Když pak prší, je čekání samozřejmě nepříjemné,“ řekl Lorenc.

Momentálně se převozníci starají o údržbu lodí. I přes zimu mají práce dostatek. „Teď pracujeme například na ložiskách. Je toho opravdu dost,“ potvrdil Lorenc.

Přívoz se na vodní hladinu vrátí, až mu to dovolí počasí. V každém případě nebude obsluha se spuštěním dlouho otálet. Pokud jí v tom samozřejmě nebude bránit led.

„Záleží také, jak budeme stíhat. Pokud ale bude čistá voda, budeme se snažit loď spustit na vodu co nejdříve. Hlavně kvůli lidem a dětem ze Zvonkové,“ řekl Lorenc.

Zamrznutí poté sice ještě hrozí, ale mrazy už nebývají v březnu tak silné. „Takže počasí by lodi ublížit nemělo,“ dodal Lorenc.

Nejvíce práce čeká převozníky samozřejmě přes letní sezonu. „Na podzim pak turisty střídají například zemědělci,“ zmínil Lorenc.