Českokrumlovský most u kina bude do konce června opraven, to už je podle harmonogramu prací víceméně jisté. Nejisté je ale stále financování této opravy. Město bylo vloni úspěšné v žádosti o evropské dotační peníze z Regionálního operačního programu a na jeho opravu získalo v takzvané páté výzvě částku lehce přesahující 13 milionů korun. Přesněji – mělo získat.
Vzhledem k tomu, že část vedení Regionální rady je vyšetřována antikorupční policií a rada se na doporučení ministerstva financí rozhodla pátou a šestou výzvu takzvaně přebodovat, tedy přehodnotit, je město nyní vlastně znovu na samém začátku pomyslného čistého stolu a čeká, podobně, jako jiní žadatelé, na to, zdali bude se žádostí znovu úspěšné. Jinak bude muset už takřka hotovou rekonstrukci mostu zaplatit ze svého.
„Zatím jedinou informaci mám o tom, že rada chce stihnout přebodování páté a šesté výzvy do konce září. Zaslechl jsem dokonce, že by chtěli prověřit i třetí a čtvrtou výzvu,“ okomentoval své zčásti oficiální i neoficiální informace starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.
„Most skončil v původním bodování na prvním místě a přebodovat tuto důležitou stavbu nad krajskou silnicí tak, aby skončila pod čarou, to už by mi připadalo podivné. Na mostě přece není co hodnotit jednou tak a podruhé jinak,“ dodal starosta k očekávaným výsledkům.
Další podobně úspěšný projekt autobusových zastávek už nyní město řeší prostředky ze svého rozpočtu.
Podobně napjatí jsou i ve Velešíně, Kaplici nebo Horní Plané. Navíc, pokud budou znovu úspěšně vybráni, čeká je vyřizování a dokladování zčásti mnoha stejných potvrzení, jaké už dříve Regionální radě dodávali. Úřad totiž bude znovu požadovat výpis z katastru nemovitostí, z obchodního rejstříku nebo doklad o prokázání vlastnických vztahů.
Dále bude rada požadovat nové předložení smlouvy o vedení účtů nebo podúčtů žadatelů a mnoho dalších potvrzení. „My už tuto žádost podáváme potřetí a vždycky musíme dokládat to samé, doklad o tom, že jsme městem, že máme IČO a tak dál,“ říká starosta Velešína Josef Klíma k administrativní byrokracii.
Prodleva, která kvůli zpoždění vznikla, se také může v mnoha případech promítnout i do výsledných cen projektů, které budou kvůli inflaci vyšší. Ani takové zvýšení nevezme Regionální rada v nových smlouvách se žadateli v potaz.
Tyto a další informace Regionální rada uvádí na svých internetových stránkách. Ovšem, jak potvrdila většina dotázaných starostů, oficiální informace o dalším postupu od rady zatím nedostali. Na váznoucí komunikaci si postěžoval i podnikatel Radek Janouch z Českého Krumlova.
„Na základě vašeho dotazu jsem kontaktoval paní, která má náš projekt na starosti a ta mi požadované materiály přeposlala emailem,“ odpověděl Janouch Českokrumlovskému deníku.
Mluvčí Regionální rady Adam Kotalík zareagoval: „O přehodnocení páté a šesté výzvy byli informováni všichni žadatelé, kteří předložili žádost o podporu a nebyli vyřazeni při hodnocení formálních náležitostí a přijatelnosti, prostřednictvím oznámení o přehodnocení projektu, které jim bylo zasláno emailem i poštou.“
Informace jsou podle něj ovšem vždy směrovány na manažery projektů.