Dva lidé, dvě známé osobnosti, jejichž věhlas překročil i hranice Českého Krumlova, obdrží letos Cenu města Český Krumlov.
Jsou jimi Věra Pazderková a Lukáš Novosad. Rozhodli o tom zastupitelé Českého Krumlova, kteří tentokrát vybírali z deseti nominovaných kandidátů. „Paní Věře Pazderkové byla Cena města za rok 2010 navržena za dlouholetou nezištnou činnost pro široký okruh občanů města zejména v rámci aktivit Klubu českých turistů a v oblasti knihovnictví,“ sdělila včera mluvčí radnice Jitka Augustinová.

„Lukáši Novosadovi uděluje město ocenění za sportovní úspěchy, reprezentaci města a celkový přínos pro rozvoj sportu a společnosti v Českém Krumlově,“ dodala Jitka Augustinová. Oba dva pak samotné ocenění převezmou tradičně v Hotelu Růže v předvečer zahájení letošních Slavností pětilisté růže 16. června v 18 hodin.

„Od roku 1951 jsem ve městě pracovala pro mládež a nejvíce si cením toho, když mne někdo potká při nějaké příležitosti a řekne: Já si na vás vzpomínám ještě jako úplně malý kluk, když jste nám četla pohádky,“ reagovala včera Věra Pazderková na zprávu, že Cenu města získá ona: „Nejvíce si zkrátka cením toho, když si mně lidé pamatují taková dlouhá léta prostřednictvím té mé práce.“ To ostatně mohla sama posoudit i před několika týdny při oslavách svých osmdesátých narozenin třeba podle počtu gratulantů.

Lukáš Novosad je známý hlavně jako republikový reprezentant a organizátor Krumlovského vodáckého maratonu. „Jsem spokojený,“ zhodnotil své první dojmy. „Je to prestižní ocenění, které může motivovat i další sportovce, především ty mladší.“
Před rokem získal Cenu města houslista a učitel hry na housle na Základní umělecké škole Český Krumlov Bohumil Novotný. Za rok 2008 byla udělena MUDr. Alexandru Jegorovovi za jeho profesní činnost v oboru chirurgie.