Co je trestní řád, za které přečiny hrozí peněžitý trest a jaké pravomoci mají městští strážníci? Na všechny tyto otázky dostali ve středu odpověď studenti kaplického středního odborného učiliště.

Na přednášku o prevenci asociálních jevů sem kapličtí strážníci se svým čtyřnohým pomocníkem, fenou německého ovčáka Axou, zavítali vůbec poprvé.

„Je to od nás svým způsobem odvaha, přijít do třídy plné šestnáctiletých dětí, něco jim předat a zároveň je zaujmout. Ve velkých městech na to mají celé týmy preventistů, u nás si musíme vystačit sami,“ podotkl strážník Václav Klimeš, zatímco se svým kolegou Josefem Malovcem ráno nasedal do služebního vozu, zaparkovaného před strážnicí na kaplickém náměstí.

8.40: Přijíždíme před budovu učiliště. Axa se po schodech do prvního patra šplhá s největším elánem. „No jo, těšíš se do školy. Asi se tu chceš učit kuchařem, když všechno sežereš, co?“ štengruje psa Václav Klimeš. Jeho čtyřnohou společnici narážky od letitého parťáka evidentně nerozhážou.

Přestože je třída zaplněna třiceti učni z druhého ročníku oboru opravář zemědělských strojů a prvního ročníku oboru mechanik – opravář, Axa spokojeně ulehá na stupínek ve třídě. „Máte hodného psa,“ oceňuje procházející učitelka. „To je ženská, a ženský jsou všechny hodný,“ nachází pohotově odpověď Václav Klimeš.

8.54: „Žijeme sice v demokracii, ale i ta má své mantinely, které nesmíme překročit. Určuje je trestní řád,“ zahajuje přednášku strážník Josef Malovec. „U přečinů se jako jeden z možných trestů zavedlo domácí vězení. Víte, co to je?“ ptá se učňů Josef Malovec. „Jooo,“ zní sborová odpověď.

„To ale neznamená, že vám táta dá doma zaracha,“ žertuje Václav Klimeš. Na příkladu muže z Loučovic, jemuž soud tento trest nedávno udělil jako vůbec prvnímu v Česku, pak strážníci vysvětlují, co vše „opravdové“ domácí vězení obnáší.

9.10: Mladí posluchači jsou přednáškou evidentně zaujati. „Když poškodíte fasádu nějakého domu, může po vás jeho vlastník požadovat náhradu škody. Víte, v jaké výši?“ ptá se Josef Malovec, přičemž zpovídaným dává malou nápovědu: „Spodní hranice je tisíc korun.“

Vzápětí padají různé cifry, žádná však není správná. Pomáhá až Václav Klimeš: „Je to půl milionu korun. Jak vy říkáte – půl míče.“

9.23: Následuje výčet dalších trestů, které hrozí za porušení trestního řádu. Od peněžitého trestu se strážníci dostávají k zákazu pobytu či podmíněným trestům, které hrozí i například sprejerům přistiženým při činu.

„V nejhorších případech můžete vyfasovat dlouhodobý pobyt v Českých Budějovicích s výhledem na zimní stadion,“ naráží v nadsázce Václav Klimeš na polohu českobudějovické věznice.

9.35: „A teď vám řekneme, co jsou drogy,“ ohlašují strážníci. „To my moc dobře víme,“ zazní z pléna učňů a třída se rozesměje. Axa vzápětí ožívá a neomylně zamíří k batohu jednoho z žáků, od něhož se ne a ne odtrhnout.

„Mám tam cigarety,“ dokazuje student, že čtyřnohý strážník má čenich vpravdě neomylný. Zaznívají i otázky na tolerovaný počet pěstovaných rostlin marihuany.

9.40: Přednáška končí. Strážníci se přesouvají do další třídy, „volno“ na své běžné povinnosti ještě nemají. A učni si vyměňují dojmy z uplynulé hodiny. Hrozba písemné práce z češtiny, kterou na začátku přednášky slíbila učitelka těm, kteří budou rušit, zůstala nenaplněna. Snažení kaplických strážníků tak jistě nebylo marné.