Výstava děl autorky Marie Groh, která pochází z Pihlova u Horní Plané, v neděli skončí v hornoplánském Centru Adalberta Stiftera. Milovníci umění ale nemusejí smutnit, jak ujistila jednatelka centra Miroslava Prokopová, další výstava se objeví hned záhy.

Jaký úspěch měla Marie Groh u návštěvníků Centra Adalberta Stiftera?
Myslím si, že výstava byla úspěšná. A to i u místních lidí. Hlavně ji ocenily ženy.

Marie Groh měla také vést týdenní workshop šumavské podmalby na skle. Z toho ale nakonec sešlo…
Bohužel se nám na to přihlásili jen čtyři zájemci. Svůj podíl na tom mělo opravdu špatné počasí. Přesunuli jsme to tedy na květen, kdy už bude jistě pěkně. Doufáme, že se nám přihlásí více lidiček. Budou mít v rámci toho i různé výlety, takže poznají místní okolí a nové lidi.

Můžete prozradit, jaká výstava přijde záhy?
Další výstava ponese název Narozeni v Čechách a na Moravě u nás (ne) známí? Budou to obrazy ze života sedmi osobností, které byly sice německé národnosti, ale žily nějakou dobu v Čechách. Jedná se například o Oskara Schindlera nebo Gustava Mahlera. Budou tu o těch lidech i informační panely, takže se návštěvníci dozvědí hodně zajímavých věcí.

V žádném případě ale nechceme, aby to bylo suché, naopak, aby výstava lidi bavila. Měla by trvat do konce května. Pak uděláme výstavu, kterou si zapůjčíme z Regionálního muzea v Českém Krumlově.

Takže výstavy pořádáte v centru pořád?
Pokaždé tu máme nějakou výstavu. Ta hlavní je od června do října. Poté děláme také adventní prodejní výstavu, kdy prodáváme různé řemeslné věci.

Centrum Adalberta Stiftera se ale nevěnuje pouze výstavám…
To ne, kromě výstav tu pořádáme nejrůznější semináře. Pro ty je vybudovaná hlavně místnost v horním patře. Známé jsou naše takzvané hornoplánské hovory, které se zabývají česko – německými vztahy a budoucností.

Jsme vlastně takové středisko, kde se setkávají hlavně Němci. Přijedou sem na seminář, popovídají si spolu a tak podobně. Je tu vždy pohodová atmosféra. Pravda je, že přes zimu těch seminářů moc není.

Počítám tedy, že návštěvníci jsou většinou z německy mluvících zemí.
V převaze jsou, ale už nás navštěvuje i hodně Čechů. Zvykli si, že nefungujeme pouze pro Němce.

V centru provozujete také malou knihovnu. Ta je otevřená i pro širokou veřejnost?
Knihovna přispívá hlavně k různým seminářům. Knihy si ale může domů půjčit kdokoliv. Většinou se však jedná o díla v němčině. Všechny knihy jsou dary lidí z venkova. Můžete tu nalézt nejrůznější historické romány, cestopisy, ale i politické věci.

Uživí se Centrum Adalberta Stiftera?
Je to těžké. Vyděláváme si na sebe semináři, pronajímáme apartmán a máme tu i malé knihkupectví. Přežíváme, pořád si hledáme cestičky, jak si vydělat na provoz. Trápí nás hlavně energie, nejhorší je topení.