Ta bude již čtvrtou v pořadí.

„První vede z Černé přes Muckov a vrací se přes Pláničku do Černé. Její cílem je ukázat zájemcům pěknou krajinu," přiblížila starostka obce Irena Pekárková. Druhá stezka provází turisty do Muckova, Hubenova a přes osadu Mokrá zpět do Černé a třetí vznikla nedávno. Míří z Černé do Mokré a k opravené grafitové štole Josef a zpět. „Kromě toho se dají stezky zkombinovat a vydat se z Muckova a přes Hubenov ke štole do Mokré," dodala starostka.

Přípravu a vytvoření stezek obec financuje, některé s využitím grantů Jihočeského kraje. „Tuto stezku asi budeme financovat sami, ale pokud se naskytne možnost čerpat na ni dotaci, zkusíme to," podotkla Irena Pekárková.

Výchozí bod pro naučné stezky najdete v Černé u směru na Muckov. Hned na kraji tam stojí informační cedule s vyznačenými okruhy.
Pro zájemce je v sezoně v tamním infocentru k dispozici mapka, mimo sezonu ji můžete získat na obecním úřadě.

V plánu mají lidé z Černé v budoucnu vytvořit ještě naučnou stezku směrem do Dolní Vltavice. Ta nová, kterou chystá František Záhora, má vzniknout ještě letos. Jakmile kronikář vše připraví, nechá obec vyrobit cedule a stojany.

"Trasa vychází samozřejmě z obce Černá a přes Jestřábí, Radslav a Bližnou se do obce vrací," popisuje František Záhora. "Bude zde celkem sedm zastavení s potřebnými údaji na názorných tabulích. Návštěvníci mají možnost poznat, že i v tomto středu rekreačního dění je mnoho zajímavých míst. Tak třeba hned první zastávka u jachetního klubu návštěvníky poučí o tom, jak to všechno začalo, než oddíl klubu vznikl.V Jestřábí se dozvědí, že jako první zde byl již v roce 1768 dvůr, později zvaný Knížecí poplužní dvůr," naznačil něco ze zajímavých informací.