Jenom netřebický kopec a stoupání v Perneku tradičně chvíli potrápily řidiče kamionů.
„Žádná velká kalamita se nekoná,“ potvrdil v úterý dopoledne dispečer českokrumlovské Správy a údržby silnic.
„Největší problémy měly jenom kamiony na éčku na netřebickém kopci. V současnosti jsou ale všechny silnice sjízdné. Ani na Lipensku není situace horší než tady kolem Krumlova, kde leží deset patnáct centimetrů sněhu.“
Zpoždění bylo malé
Do práce se v úterý málem nedostali lidé, kteří jeli ranním spojem z Křemže do Českého Krumlova.V Plešovicích sjel autobus ze silnice, přičemž skoro skončil ve stoce. Naštěstí ale nakonec k žádné výraznější nehodě nedošlo.
„Zajel do závěje. Řidič sníh posypal drtí a po zhruba čtvrt hodině se mu podařilo vyjet. Výrazné zpoždění to tedy nebylo,“ řekl vedoucí oblasti Český Krumlov ČSAD autobusy České Budějovice František Petrášek.
Zároveň zmínil, že sníh dopravcům zatím žádné problémy na Českokrumlovsku nezpůsobuje. „Všude jsme přijeli včas. Bez problému jsou i malé obce. Pokud autobusu nic nestojí v cestě, ujede autobus všechno.“
Pochopitelně všichni sypači byly v terénu, nicméně během sněžení je třeba počítat s tím, že i na hlavních tazích navzdory solení zůstává vrstva sněhu.
Ovšem motoristé očividně jezdili obezřetně. „Žádný problém ani nehodu nemáme hlášenou,“ ujistil v úterý dopoledne Jiří Thon z operačního střediska Policie ČR v Českém Krumlově. A to vydrželo i do druhé poloviny dne.
Pojízdná projela
„Já mám pohon na všechna čtyři kola, tak to dobře zvládám,“ líčil Miroslav Kutlák z Hořic na Šumavě. „Jezdím dnes teda zatím jenom po Hořicích. Je tu prohrnuto a navrch prašan, sníh tedy není mokrý, takže motoristé se zimními gumami by na něm neměli mít problém. Dnes s pojízdnou prodejnou vyjíždíme směrem na Malčice, tak uvidíme, jak to bude vypadat tam.“
Ale ani jeho syn žádné nepříjemné dobrodružství na sněhu s pojízdnou prodejnou nezažil. „Dnes je to dobrý, všude je prohrnuto. Jenom mi občas mrznou prsty a vynechává kalkulačka. A mrznout venku celý den není nic moc,“ říkal s úsměvem.
Právě dorazil do Mirkovic a do tašky ukládal zboží pro jednu paní ze vsi, které pak nákup přinesl až do domu, protože se bála v takovém nečase vyjít před dům.
„Občas, když někdo nemůže, tak mu takto pomohu,“ přitakal Miroslav Kutlák mladší. „Dneska to šlo, horší to bývá v místech, kde o víkendech neprohrnují, jako třeba ve Slavkově nebo v Suši. Tam, když člověk s prodejnou uvízne, tak mu nezbývá než někam dojít pěšky pro traktor, s jehož pomocí pak vyjede.“
Sníh ho nezaskočil
Antonín Brázda, lékař z Třeboně, který se do Pohorské Vsi v odlehlé části Kaplicka přestěhoval na penzi, už je na sníh zvyklý. A tak jej úterní nadílka, která bílou peřinu v obci natřásla na celkových 28 centimetrů, nijak nepřekvapila.
„Nejhorší to bylo před čtyřmi lety, kdy tady od listopadu do dubna napadlo dohromady 340 centimetrů sněhu,“ vzpomíná někdejší internista a současný chovatel koz.
Sníh Pohorskou Ves, rozkládající se v nadmořské výšce 765 metrů, zasype každoročně většinou už v listopadu. Ale doby, kdy se lékař ke svému domu brodil po kolena ve sněhu, jsou pryč.
„Teď už na nás v obci myslí a cestu prohrnou vždy až k našemu domu. S manželkou totiž bydlíme trochu stranou od Pohorské Vsi."
Mezi místní už bez problémů zapadá, protože pár centimetrů sněhu navíc jej nerozhází. Výstižně to vyjádřila další z místních obyvatelek Ladislava Čuprová: „My, Pohoráci, jsme zkrátka na tvrdší podmínky zvyklí.“
Krok vpřed, dva zpět
Silnější pohon však nepomohl chodcům, kteří se po dlažbě v historickém centru Českého Krumlova pohybovali stylem krok dopředu, dva zpátky.
„Zkrátka nezbývá, než se do toho nečasu náležitě vybavit pořádnými botami. Přesně podle hesla Není blbé počasí, to jen člověk se blbě oblékne,“ usmívala se na Latránu Jaroslava Vajayová.
„Vím, o čem mluvím. V centru města žiji už léta, a tak je mi jasné, že uklidit kamennou dlažbu od sněhu tak, aby neklouzala, neumí nikdo na světě,“ dodala.
Nejen přívaly sněhu, ale také teploty hluboko pod bodem mrazu dávají teď zabrat lidem v regionu. A podle prognózy meteorologů lépe hned tak nebude.
„Zrovna v pondělí navečer přišli na faru v Kaplici dva lidé a žádali o přístřeší. Práci sice mají, ale zřejmě nocují, kde se jim zrovna namane, a tak je mráz dohnal až k nám. Musíme tedy vymyslet, jak s nimi naložíme,“ sdělil v úterý kaplický farář Pavel Šimák.
Doplnil, že zdejší farnost poskytuje azyl dvaceti lidem; pět z nich bydlí přímo v Kaplici, další pak v okolních obcích. Jak se zdá, podobný problém další města v regionu nepálí. Lidi bez domova se podle místních strážníků nepohybují ani ve Velešíně, ani ve Vyšším Brodě.
„Bezdomovci se u nás žádní nevyskytují, tudíž ani nehrozí, že by někdo v tomto mrazivém období přišel kvůli nucenému pobytu venku k úhoně,“ informoval vyšebrodský strážník Roman Kozel.
Doplnil, že místní více potrápily přívaly sněhu, s nimiž si chtěli poradit ještě dříve, než se vlivem třeskutého mrazu změní v nezdolatelné bílé bariéry.