Violista Jozef Farkaš prozradil, že další den hrají v Bratislavě. Slíbil však: „Vypravíme se sem na dovolenou. Vždyť Krumlov jsou Benátky Čech.“

Většina členů skupiny se seznámila na konzervatoři, kde studovali klasickou hudbu, a tam se dali dohromady. Umělecký vedoucí uskupení Ernest Šarközi vysvětluje: „Byl to náš sen spojit právě dvě věci. To, co jsme studovali, a cikánskou hudbu.“ A tak vzniklo v roce 1991 profesionální uskupení Cigánski diabli. „Přehrávali jsme klasická díla v našem stylu, ale říkali jsme si, že to chce nějaké větší. Vhodná se nám zdála být opera Carmen, vždyť užívá tematiky našeho etnika,“ říká Ernest Šarközi. Do díla muzikanti vnesli svou harmonii a vzniklo hudebně-taneční představení Carmen Fantasy, které zahrnuje i spolupráci s folklorním souborem Čarovné ostrohy.

„Cikánští ďáblové“ právě adaptaci Carmen, jedno ze svých nejúspěšnějších vystoupení inspirované slavnou operou Georgese Bizeta, přivezli na českokrumlovský festival. Jak se dá podle zpěvačky a violoncellistky Silvie Šarközi spojit opera, folklor a cikánský temperament? „Když se propojují různé žánry, je třeba dělat to s vkusem, to je na tom nejtěžší,“ myslí si.

Orchestr podle ní funguje jako rodina. „V podstatě ano, trávíme spolu hodně času a jezdíme na společné dovolené,“ vypráví Silvia Šarközi.

S publikem mají nejlepší zkušenosti z Číny nebo z Koreje. „Chvilinku jsme zapomínali, že nejsme na Slovensku anebo v Čechách, že je to jiný národ s jinými tradicemi,“ chválí si muzikantka.

Cení si však i nás sousedů. „Vzdělané publikum je nejlepší. Opravdu, Češi žijí kulturou,“ uzavírá Ernest Šarközi.