V roce 1994 zde bylo vyhlášeno chráněné území o rozloze 283 km², Přírodní park Česká Kanada, na který mimo jiné navazují další přírodní parky Homolka-Vojířov a Javořická vrchovina.

Symbolem a dominantou oblasti je kouzelná zřícenina hradu Landštejn. Úchvatné je také renesanční historické centrum města Slavonice a přilehlé muzeum československého opevnění, ruiny zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag, keramikou proslulá osada Maříž, skaliska a balvany v lesích okolo Valtínova, úzkokolejná dráha do Nové Bystřice, pomník fiktivního českého génia Járy Cimrmana u vsi Kaproun a další místní přírodní a historické zajímavosti. V lese lze najít i starý kryt.

Zdroj: Youtube

Oblast je proslulá přírodním bohatstvím v podobě zarostlých lesů, pastvin, kopců, vodních ploch i balvanů. Část přírodního parku byla za minulého režimu součástí pohraničního pásma, a tak je člověk téměř nedotčená. Díky tomu zde přežily vzácné a chráněné druhy živočichů, hmyzu i rostlin. To vše mohlo připomínat Kanadu v Severní Americe, a možná proto oblast Jaroslav Arnošt Trpák pojmenoval právě jako Českou Kanadu.

Drsnou a zároveň romantickou krajinu České Kanady popisuje například kytarista a hudební skladatel Petr Pokovba z Jindřichova Hradce takto: "Země borovic a skal, pastvin a luk, tajných zákoutí skrytých v pohraničí. Kraj lidí, kteří znají jeho tichou krásu. Místo, které opustil čas, aby jej člověk mohl milovat a ctít."

V červnu loňského roku se na hradě Landštejn uskutečnila premiéra filmu Česká Kanada vypravuje, na kterém se podílel jako scenárista a režisér. Hudbu pro film napsal společně s klavíristou Josefem Filipem. Je zakladatelem a spolutvůrcem webu ceskakanadavypravuje.cz a autorem knih Česká Kanada vypravuje – Z Landštejna až na kraj světa za 365 dní (2019) a knihy Rok České Kanady (2020).