Nejen obyvatelé jihočeské metropole, ale i ti, kteří přes ni jen projíždějí, si letos dosyta užijí objížděk a dopravních omezení.

Už v těchto dnech třeba musejí řidiči počítat se zdržením na silnici I/3 nedaleko Plané. Na krátkém úseku je možný jen kyvadlový průjezd kvůli akci Ředitelství silnic a dálnic ČR, ale ta by naštěstí měla skončit už v polovině příštího týdne.

Hojně využívaná je pro tranzit samotným krajským městem Mánesova ulice. Tu si mají vzít do parády stavbaři od počátku května. Podle náměstka primátora Petra Holického je v rámci akce za více než 50 milionů korun připravena také oprava povrchu části Novohradské ulice od Mánesovy po Průmyslovou. Akce v Mánesově ulici potrvá několik měsíců a při hlavních pracích bude úplně uzavřena.

Dopravu ve městě mírně omezí také postupná rekonstrukce řízení několika křižovatek. První přišla na řadu už ve čtvrtek křižovatka Rudolfovské a Dobrovodské ulice. Podle náměstka primátora Ivo Moravce dojde ke kompletní výměně a doplnění prvků řízení křižovatky včetně osazení jednotky pro preferenci vozidel MHD nebo dálkového ovládání klepátek pro nevidomé. Součástí úprav budou i menší stavební práce.

„Stávající řízení křižovatky je z roku 1995 a je nejstarší ve městě, proto je její modernizace namístě,“ říká Ivo Moravec.
Až do konce května potrvá uzavírka Dobrovodské ulicev úseku mezi zanádražní komunikací a Vodní ulicí, protože zde teplárna pokládá nový parovod.

Ke společným akcím města a kraje bude letos patřit v Českých Budějovicích také rekonstrukce části Lidické třídy. Ta se podle Davida Hockeho z oddělení informací krajského úřadu chystá v období od června do října. Rekonstrukce vozovky, která zahrne třeba i obrubníky nebo autobusové zastávky a zřízení ochranných ostrůvků na některých přechodech, bude rozdělena do čtyř etap. Pracovat se bude na úseku od konce města po papírenskou vlečku.

Provoz osobních automobilů bude omezen jen částečně, protože uzavírka nebude úplná, kromě několika víkendů. Nákladní doprava nad šest tun ale bude muset na objížďku. Průjezd MHD zůstane zachován.