Chcete vlastnit malé vlakové nádraží, drážní vilku či bytový dům třeba v Horním Dvořišti, jehož minimální cena je 1 100 000 korun? Není to takový problém.

Stačí mít peníze a vybrat si, o co máte zájem. České dráhy ze svého majetku prodávají řadu objektů a nemovitostí. Existuje také webová stránka www.nemovitosti.ceskedrahy.cz, kde je seznam určený k prodeji. Na stejné stránce se nachází také nabídka pronájmů.

„Najdu si, co se mi líbí. Na stránce jsou kontakty, na koho se mám obrátit,“ uvedl k nabídce Jiří Stuna, ředitel Regionální správy majetku Českých drah v Plzni, pod který spadají i jižní Čechy.

Manažerem prodeje pro oblast Jihočeského kraje je Vladimír Menza, který sídlí na Generálním ředitelství Českých drah v Praze na nábřeží L. Svobody 1222. Lze mu zavolat na telefon 725 186 857, nebo napsat na e-mail: menza@gr.cd.cz.

Zájemce o majetek drah se nemusí řídit jen seznamem na uvedené webové stránce, ale může si najít svůj „zamilovaný“ objekt a zeptat se, zda je volný. Plzeňská Regionální správa majetku posílá do Prahy podklady pro prodej majetku, který má svá pravidla. V některých případech se objekt prodává jednomu zájemci, jindy přichází na řadu dražba.

Podobně prodává majetek i Správa železniční dopravní cesty. Jejich soupis najdete na www.szdc.cz.

Dráha v minulosti prodávala třeba byty v panelových domech nebo ubytovny. Prodej samotných nádražních objektů je v podstatě novinka. Na Českobudějovicku by se mohla v nabídce objevit třeba nádražní budova v Nové Vsi, o které už se v této souvislosti v médiích objevila zmínka. Trať tady byla nedávno rekonstruovaná. A dráhy, tak jak při automatizaci obsluhy a řízení provozu na tratích ubývá výpravčích a dalšího personálu, postupně přestávají některé budovy potřebovat.

„Nabídku na webu postupně doplňujeme v závislosti na tom, jak se objekty k prodeji schvalují. Tudíž je možné, že se tam výpravní budova v Nové Vsi také objeví,“ uvedla ke konkrétní budově Radka Pistoriusová, tisková mluvčí Českých drah. V Borovanech, v Hluboké nad Vltavou nebo v Českých Budějovicích už jsou delší dobu k pronájmu třeba kancelářské nebo skladové prostory.

K prodeji ale směřují také byty. Například v Českých Budějovicích to je dvoupodlažní objekt v Nemanicích, v Horním Dvořišti bytovka se čtyřmi byty 3+1, ovšem pozemek pod bytovkou patří jinému vlastníkovi. „U bytových domů, respektive bytových jednotek, mají předkupní právo současní nájemníci,“ zdůraznila ale Pistoriusová. Dráhy už podobným způsobem řadu bytů prodaly. „Pravidla byla odsouhlasena s odbory a informace mají jednotliví nájemníci v dostatečném předstihu, aby se mohli rozhodnout, zda bytové jednotky odkoupí,“ doplnila mluvčí drah s tím, že takové byty nebo malé bytové domy se nabízely dalším zájemcům až ve chvíli, kdy by současní nájemníci neměli o nemovitosti zájem.

Na nové majitele by ale měly přecházet i současné smlouvy. Což neplatí jen pro byty. Podle Pistoriusové by se to týkalo třeba i rekreačního objektu v Byňově u Nových Hradů. Vilka s vodárnou se nachází těsně u nádraží.

Ceny na webu vycházejí z úředních odhadů, ale nemusí být skutečné ceny prodejní. „V případě více zájemců rozhodne nejvyšší nabídka. Existuje prostor pro jednání, zájem je zbytný majetek prodat,“ řekla k tomu mluvčí drah.

Na Českokrumlovsku jsou nyní v nabídce například ještě bývalá vodárna v Kájově, bývalá vodárna v železniční stanici v Horním Dvořišti nebo část skladiště a pozemku ve stanici ve Zlaté Koruně.

Kolik by chtěly dráhy z prodeje svého majetku v jižních Čechách získat peněz, to není přesně odhadnuto. Také proto, že jde o dlouhodobý proces a nemovitostí na prodej průběžně přibývá, i když poslední dobou dráhy využily více i internet. Utržené peníze mají směřovat do údržby ostatního majetku Českých drah.