Jsou to tři měsíce, co českokrumlovští zastupitelé neschválili prodej městského zimního stadionu soukromému investorovi a věc se znovu vrací jako bumerang. Investor se totiž rozhodl požadovat po městě úhradu nákladů, které mu s přípravami na koupi stadionu vznikly.

V oficiálním dopise, kterým informoval radní Českého Krumlova, požaduje uhradit zhruba 265 tisíc korun. Důvod? „Došli jsme k závěru, že oni nikdy neuvažovali o tom, že by nám stadion prodali,“ vysvětlil spolupodílník firmy Jaroslav Tureček, myslíc tím vedení města.

Přitom se podle jeho slov firma do soutěže přihlásila jako jediný investor, jako jediná splnila požadované podmínky a tím tedy soutěž vyhrála. Nikdo ze zastupitelů také podle vyjádření firmy nenapadl záměr ani dodané podklady, ale v odůvodnění, proč stadion neprodali, argumentovali jinými důvody.

Například tím, že by investor měl doložit praxi z provozování zimních stadionů, protože by v budoucnu zdražil poplatek za užívání ledu, či proto, že nemají důvěru k připravené smlouvě. Tu ale podle Turečka zhotovoval městem najatý právník.

Investorskou firmu tak stála zbytečné peníze architektonická studie přestavby stadionu, právní služby nebo zpracování podkladů k přihlášce a podobně.

Český Krumlov ale kontruje slovy radního Jana Vondrouše: „Úmysl prodat stadion byl naprosto vážný. Každý prodej, každý investiční záměr je nebo není, do té doby než jej zastupitelstvo schválí či neschválí, stoprocentní. To tak je a to se událo už mnohokrát v různých investičních záměrech,“ řekl v pondělí Vondrouš s tím, že je zkrátka nutné, aby nejméně dvanáct lidí ze zastupitelstva získal investor na svoji stranu.

A to se nestalo. Jak k věci dodal i starosta Luboš Jedlička, dopisem už se zabývala rada města a předá věc k projednání zastupitelstva ve čtvrtek.

Rada města nyní doporučila zastupitelům neschválit proplacení investorem požadovaných položek.

Bez zajímavosti není, že v dopise městu se praví, že pokud město náklady neuhradí: „…je investor připraven předat celou věc i s důkazním materiálem a s návrhem k soudu a dále případně podat trestní oznámení pro podezření ze spáchání několika trestných činů na neznámého pachatele, převážně pak zneužívání pravomoci veřejného činitele…“

Podle Vondrouše je požadavek neoprávněný. „Já je sice chápu, ale chápal bych to ještě více bez podmínky typu: Když nám to nedáte, podáme na vás trestní oznámení. V tom momentě to považuji za vydírání a ptám se, proč trestní oznámení nepodají rovnou, když už mají jako občané názor, že jsme porušili zákon?“

Jak už i v sobotním vydání deníku avizoval starosta Luboš Jedlička, oficiální ukončení záměru prodeje stadionu ještě vyhlášeno nebylo a téma se vrátí na jednací stoly zastupitelů nejméně tento čtvrtek, ale pravděpodobně ještě vícekrát.

Faktem také je, že nikdo z představitelů města doposud za celé tři měsíce investorovi oficiálně neoznámil, že nebyl vybrán a proč se svými představami neuspěl.

V jaké fázi je vlastně situace kolem změn a možné přestavby stadionu nyní? „Sešli se zástupci hokejového klubu, zástupci Rozvojového fondu, města a nezávislý expert a je nutné, aby se dohodli na tom, jak a kudy dál,“ sdělil Jan Vondrouš.

Podle něj by tak mělo vzniknout nové zadání řešení problému. Kdy? To zůstává otázkou. Neoddiskutovatelným faktem ale zůstává, že na téma budoucnost českokrumlovského zimního stadionu už vzniklo několik architektonických studií a návrhů smluv.

A podle názoru nejednoho z občanů města tak zatím z celé situace mají nějaký prospěch spíše jen architekti a právníci, ale nikoliv sami uživatelé, tedy hokejisté nebo lidé, kteří si jen tak chtějí zabruslit.