Dvě největší investiční akce v historickém centru města Český Krumlov z uplynulého čtyřletého volebního období, které vedla českokrumlovská radnice, jsou stále otevřené a s velkými otazníky.

Jak už jsme informovali (Čk Deník 16. října 2010), spodní železná konstrukce Lazebnického mostu začíná rok a půl po opravě opět reznout. Podle aktuálních informací z radnice už město odeslalo dodavatelské firmě reklamační dopis. Jenomže mezi tím se objevil problém, tedy především problém města.

Firma se totiž hájí tím, že měla podle smlouvy ošetřit pouze čtyřicet procent konstrukce mostu a v tuto chvíli tedy daný stav není možné brát jako reklamaci. „Ano, je to pravda, ve smlouvě se píše o čtyřiceti procentech,“ potvrdil Deníku i nový starosta Dalibor Carda.

Co to v tuto chvíli znamená, zatím ani jedna ze stran nechce komentovat. Podle předběžných rozhovorů bylo zatím dohodnuto, že s přebroušením mostní konstrukce se začne na jaře příštího roku. Dobrou zprávou pro lidi žijící a podnikající blízko mostu je fakt, že by se nemělo jednat o hlučné a prašné pískování, které se použilo při rekonstrukci.

Kde se vzalo těch čtyřicet procent ve smlouvě, to už si dnes asi nikdo nevzpomene. „Je to už dva roky,“ řekl tehdejší vedoucí odboru investic Lumír Luštický, „ale jsou údaje a postupy, které se dají dohledat ve stavebním deníku,“ dodal s tím, že podle toho by se dal poznat postup prací a různé změny, na které se během každé stavby musí reagovat.

Rekonstrukce stála přes šest milionů korun a většinu z nich pokryla evropská dotace.

Druhým restem, který stále není dořešen, je kašna na náměstí Svornosti. Ještě před prázdninami avizovala místostarostka Jitka Zikmundová, že do konce srpna by měla být kašna konečně, také takřka po dvou letech od oprav, v provozu. Bude prosinec a stále nic.

Podle sdělení místostarostky dodavatelská firma zatím odmítla reklamaci a tím pádem město a firmu čekají další jednání. Za připomínku stojí, že v dubnu 2009 získala barokní kašna čestné uznání v přehlídce jihočeských staveb PRESTA jižní Čechy.