Autobusové nádraží v Českém Krumlově snad už konečně zná svoji budoucí podobu. Poté, co vzaly za své plány najít investora a vybudovat na této ploše multifunkční budovu, se vedení Českého Krumlova rozhodlo vzít věc do svých rukou. Nic jiného mu totiž nezbylo.

Jak přesně okomentoval zastupitel Miroslav Máče: „Teď už se do toho musíme pustit ať to stojí, co to stojí. Slíbili jsme to ve volbách a za rok a půl budeme těžko voličům vysvětlovat, že jsme zatím nic neudělali.“

Změní se priority

A jak vlastně bude prostor vypadat? Podle posledního architektonického návrhu se celý princip současného rozvrhnutí prostoru obrátí. Tam, kde dosud parkují autobusy v odstavných stáních, tam vyroste menší autobusové nádraží. Zbylá, podstatně větší plocha, se postupem doby změní na odstavné parkoviště pro osobní automobily.

Vzhledem k tomu, že nedostatek parkovacích ploch je velkou bolestí Českého Krumlova, kvitují tuto možnost i samotní občané. „Pokud musím přijet do Českého Krumlova, nemám často kde zaparkovat,“ uvedl například Václav Vinzich z Větřní během čekání na autobus a dodal: „Co vím, tady se měl stavět i obchodní dům, ale parkoviště je rozhodně lepší.“

Celý projekt se spustí po etapách. Nejdříve opěrná zeď a nástupiště u odstavených autobusů. Poté vznikne velká parkovací plocha, do budoucna případně plánovaná i do několika pater. Ta by měla pojmout až 340 aut. Další etapy už budou i o možném jiném investorovi a přestavbě stávající hlavní budovy nádraží.

Nezodpovězená je v tuto chvíli jen jedna otázka: Město zatím neví, kde najde v rozpočtu 18 milionů nutných pro první etapu.