Tak málo volných pracovních míst, jako v květnu, Českokrumlovsko ještě na jaře nemělo.

A to i navzdory tomu, že si připsalo mezi 77 regiony v republice druhý největší úbytek nezaměstnaných.

„V květnu jsme měli v nabídce jenom 176 volných míst. To je na měsíc květen tragické číslo. Takové jsme v květnu ještě nikdy nezaznamenali. Jedině v zimních měsích, kdy bylo někdy pracovních míst i méně,“ řekl Luboš Mlčák, vedoucí oddělení trhu práce z českokrumlovského úřadu práce.

Nezaměstnanost na Českokrumlovsku klesla v květnu na 8,2 procenta. To znamená, že na úřadu práce se o zaměstnání ucházelo přesně 3000 lidí. Mezi nimi 1496 žen, tedy o čtyři méně než mužů, 432 zdravotně postižených lidí a například 58 mladých lidí do 18 let.

Na úřad se přišlo v květnových dnech zapsat 387 nových uchazečů. „Nově nám bylo nahlášeno volných 95 míst, z toho 72 míst už je obsazeno,“ řekl Luboš Mlčák. „Také vzrostl počet takzvaných nekolidujících zaměstnání, z dřívějších dvou set na 362. To svědčí o tom, že zaměstnavatelé už tolik nechtějí stálé celodenní zaměstnance, ale radši využívají práci lidí, kteří si přivydělávají ještě jinou prací,“ podotkl.

Českokrumlovsko drží nad vodou turistická sezona. Zatímco strojírenství, a to převážně na Kaplicku, stagnuje, v oblasti kolem Krumlovska je sháňka po číšnících, kuchařích, uklízečkách, recepčních či prodavačích. „Pro řidiče, kterých vždy sháněli zaměstnavatelé desítky, tu jsou jenom tři místa, stejně tak do strojírenství je zájem nanejvýš o deset lidí. S volnými místy je to špatné, ale bez turistické sezony by bylo ještě hůř,“ řekl Luboš Mlčák.