Oslavě svátku patrona české země i města samotného, svatého Václava, však příliš nepřálo počasí. "Sledovali jsme předpovědi meteorologů, a tak jsme s deštěm tak trochu počítali. Všechna hlavní pódia jsou zastřešená a jak bylo vidět, sledování programu s deštníky v rukou lidem zase tolik nevadí," řekl v sobotu odpoledne ředitel pořádajícího Městského divadla v Českém Krumlově Jan Vozábal. "Jinak vše běží podle plánu, žádné komplikace naštěstí nenastaly," doplnil.

Hlavní náplní sobotního programu Svatováclavských slavností byla především vystoupení domácích i zahraničních tanečních a pěveckých souborů v rámci Mezinárodního folklórního festivalu. Na sobotní noc pak byla přichystána novinka letošních slavností nazvaná Theatrum Pyrotechnicum. Českokrumlovští ohněstrůjci Jiří Honc a Zdeněk Štěpánek představili plody svého několikaletého bádání, průkopnické práce a vývoje vlastních konstrukčních řešení, které současnému divákovi přinesly autentický zážitek s kouzlem návratu do časů dávno minulých.

Soudobý projekt Theatrum Pyrotechnicum, vycházející z dochovaných historických pramenů o barokních ohňostrojích, čerpal ze spisu Halonitro-pyroboliae od puškaře Josefa Furtenbacha z roku 1627.

Sobotní večer patřil rovněž čtvrtfinále soutěže Český talent 2010 – Jihočeský vrabčák. Před porotou vystoupilo 13 zpěváků za doprovodu písecké kapely Dobrá společnost – Good Company.

V neděli byly prezentovány společné příhraniční zájmy Jihočeského a Plzeňského kraje, Horních a Dolních Rakous, Dolního Bavorska a Horní Falce a myšlenky vzniku společného Evropského regionu Vltava-Dunaj, kterou tyto regiony podporují.

Jednotlivé regiony se představily formou kulturního programu a prezentačních stánků s informačními materiály i ochutnávkou krajových specialit.

Svatováclavské slavnosti však ještě neskončily,v den svátku Václava budou probíhat mimořádné prohlídky kostela a kaple svatého Václava s odborným výkladem Petra Pavelce nebo prohlídky města s průvodcem zdarma.

Souběžně se Svatováclavskými slavnostmi se v Českém Krumlově konalo také setkání partnerských měst, které město hostí znovu po čtyřech letech. Do Krumlova se tak z hornorakouského Vöcklabrucku, německého Hauzenbergu a slovinského Slovenj Gradce sjelo na sto školáků, sportovců i členů různých folklórních sdružení.

Program pro ně Českokrumlovští připravovali již od začátku letošního roku. "Setkání mělo mít původně podobu sportovních her, ale nakonec nebyl dostatek času vše připravit. Také jsme chtěli, aby tento projekt nebyl jednorázovou akcí z naší strany, ale měl pokračování i v následujících letech, proto je třeba jej patřičně doladit," vysvětlila Vendula Nováková z kanceláře českokrumlovského starosty. Doplnila, že hosté ze zahraničí se tak aktivně zapojili do programu Mezinárodního folklórního festivalu, část z nich změřila své síly se zástupci ostatních měst při volejbalovém turnaji a o program mládežníků se starali pracovníci Centra pro pomoc dětem a mládeži Český Krumlov (CPDM).

"Začali jsme seznamovacími hrami, aby se všichni dobře poznali, poté jsme jednotlivá družstva, složená ze zástupců všech partnerských měst, vyslali do města plnit nejrůznější úkoly. Následně mládežníci za pomoci internetu odpovídali na vědomostní otázky týkající se jednotlivých partnerských měst," vysvětlila pracovnice CPDM Iva Sukdoláková.

Z Vöcklabrucku, Hauzenbergu a Slovenj Gradce dorazili také členové tamních sborů dobrovolných hasičů, a to na pozvání jejich českokrumlovských kolegů. "Spolupráci jsme navázali už na loňském setkání partnerských měst ve Vöcklabrucku. Pro naše kolegy jsme za pomoci českokrumlovských dobrovolných hasičů zorganizovali prohlídku hasičárny a následně připravili ukázku vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Sobotní odpoledne jsme pak vyplnili soutěžemi," popsal ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud. Hasiči například museli z raftu plovoucího po Vltavě vylézt po žebříku na Benešův most a po síti se dostat zase zpátky do lodi.

V pořádání setkání partnerských měst se jednotlivá sídla střídají po roce, a to podle abecedy. Další taková akce se tedy uskuteční na podzim roku 2011 v Hauzenbergu.