Na pondělním jednání rady města rozhodli českokrumlovští radní o okamžité humanitární pomoci pro slovinské město Slovenj Gradec (Slovinský Hradec), jež je téměř třicet let partnerským městem Českého Krumlova. Slovinsko se nyní potýká s následky po ničivých povodních, které zemi zasáhly v předešlých dnech.

Smíšený pěvecký sbor Perchta v Trenčíně.
Krumlovská Perchta zpívala v Trenčíně. U příležitosti zahájení spolupráce měst

„Pomoc jsme nabízeli hned, následně přišla ze Slovinska žádost o konkrétní věci. Na jednání rady jsme proto schválili poskytnutí daru ve výši 20 tisíc korun, členové rady ještě osobně věnovali 16 tisíc korun a Sdružení cestovního ruchu ČK přidalo dalších 10 tisíc korun. Za celkových 46 tisíc korun jsme nakoupili potřebné věci, které dnes vezou českokrumlovští hasiči do Slovenj Gradce,“ říká starosta Alexandr Nogrády.

Humanitární zásilka obsahuje potraviny, které se nemusí vařit, tj. konzervy, paštiky, mléko, kojeneckou výživu, ovoce, balenou vodu atd. Také hygienické potřeby a úklidové prostředky, lopaty, rukavice a krumpáče. Zboží připravila Jednota Kaplice za velkoobchodní ceny, což výrazně zvýšilo množství poskytnutých potravin a hygienického materiálu.

U příležitosti 20. výročí znovupostavení se v sobotu 12. srpna v 15:00 uskuteční v Cetvinách slavnostní bohoslužba s hudebním doprovodem chrámového sboru z Grünbachu bei Freistadtu.
Kostel v Cetvinách si připomíná dvacet let od znovuzrození

Zásilku veze hasičský záchranný sbor z Českého Krumlova. Korutanský region na severu země, jehož centrem je právě Slovenj Gradec, patří mezi nejvíce povodněmi zasažené oblasti. Zřítilo se zde několik mostů a řada míst je zcela odříznuta od dopravy.

„Jak se říká, kdo rychle dává, dvakrát dává. Proto jsme v tuto chvíli vypravili jedno auto s věcmi, které jsou potřeba nejvíce. Dál zůstáváme v úzkém kontaktu s vedením Slovenj Gradce a jsme připraveni reagovat na další jejich potřeby, např. formou veřejných sbírek apod.,“ dodává starosta.

Český Krumlov pojí se Slovenj Gradcem 26 let trvající partnerství a přátelství. Zástupci obou měst se pravidelně setkávají a vyměňují si zkušenosti ze správy měst, gymnázia pořádala výměnné pobyty. Intenzivní je také spolupráce ZUŠ Český Krumlov s hudební školou ve Slovenj Gradci, nejbližší soustředění je naplánováno na letošní říjen.