K té chybělo jen 1,4 °C. Tak vysoko, na 28,6 °C, se vyšplhala teplota v úterý 9. dubna na meteorologické stanici v Přísečné u Českého Krumlova. To je teplota naprosto nevídaná, pro tento den ji zatím v Česku nikde nenaměřili. Až teď. Předchozí maximum na stanici v Přísečné byl 22,5 °C, pro 9. duben rekord držel Přerov z roku 1986, kdy tam naměřili 26,8 °C.

Požár lesa u Lazce na Krumlovsku.
Další požár lesa na Českokrumlovsku. Tentokrát hasiči vyjeli ke Kájovu

Podle serveru in-pocasi.cz je nejvyšší teplota, která kdy byla v Českém Krumlově naměřena, 37 °C (8. srpna 1992). Nejnižší pak - 24 °C (27. prosince 1996). Město drží i další rekord: maximální teplota naměřená v celé republice v únoru: jak uvádí ČHMÚ, 27. února 1994 tam bylo naměřeno +22,0 °C.

„Včerejší průměrné teploty, a to i kvůli vysokým ranním teplotám, byly až o 11 °C vyšší, než činí dlouhodobý průměr. Velmi podobný průběh měly i dnešní teploty, kdy na mnoha stanicích opět padaly teplotní rekordy,“ píše ve svém shrnutí Český hydrometeorologický ústav. „Rekordy byly překonány na 203 z 268 stanic, což je 77 % všech stanic.“

„Dnešním dnem ovšem toto rekordně teplé období končí,“ říká ČHMÚ. „Za studenou frontou, která dnes večer a v noci na zítra přejde přes naše území, se ve středu dočkáme relativně chladnějšího počasí.“ Ve čtvrtek ráno při vyjasnění hrozí i přízemní mrazíky. O víkendu by se teploty mohly vrátit k 20 °C, pak by mělo přijít další a ještě větší ochlazení.

Ve středu bude na jihu Čech zataženo, místy s občasným deštěm nebo přeháňkami, které budou během dne ustávat. Odpoledne a navečer se bude vyjasňovat. Nejvyšší denní teploty 11 až 14 °C budou, na horách 6 až 9 °C. V noc na čtvrtek má být jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty budou 6 až 2 °C a místy se objeví přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty vystoupají k 15 až 19 °C. Pro páteční den jihočeští meteorologové předpovídají 18 až 22 °C, pro sobotu 19 až 23 °C.