"Stejně jako ostatní města po celé republice přistoupil i Český Krumlov k rušení velkých akcí na náměstí Svornosti, které představují bezpečnostní riziko v šíření covidu," uvedla mluvčí radnice Petra Nestávalová. Doplnila, že adventní trh a menší akce město zachovává.

Nová rozhledna na Dobré Vodě láká do Horní Plané zástupy výletníků.
OBRAZEM: Nový magnet zafungoval. Rozhledna k Lipnu přilákala v neděli davy

„Na stole jsme měli několik variant a pro tuto chvíli jsme zvolili nejschůdnější verzi. Rušíme veškerý program na náměstí, kde se standardně schází stovky až tisíce lidí, a kde nedokážeme uhlídat a zajistit dodržování opatření. Je to příliš velké riziko. Nicméně na menších koncertech a představeních jsme schopni bezinfekčnost kontrolovat, proto tyto menší programy chceme zatím zachovat,“ vysvětluje starosta Dalibor Carda.

První akcí, která měla otevřít celý krumlovský advent a je zrušena, je tradiční rozsvícení vánočního stromu o první adventní neděli 28. listopadu. Strom, který byl na náměstí přivezen v pondělí, bude rozsvícen hned, jak se dokončí jeho výzdoba. Zrušený je i oblíbený Andělský průvod městem naplánovaný na 10. prosince.

Kontroly na hranicích v Dolním Dvořišti loni v březnu. Ilustrační foto
Kontroly na hranicích s Rakouskem nejsou, přesto za ně turisté nesmějí

Vánoční atmosféra ale na náměstí přece jen zůstane. Kromě nazdobeného stromu, betlému a reprodukovaných koled se bude konat podle mluvčí radnice i adventní trh. „Přípravy na vánoční trh pokračují, stánky se začnou stavět ve středu a za dodržení všech platných nařízení se otevřou v pátek 26. listopadu, pokud se nezmění opatření vlády,“ dodává starosta.

Zahájení adventu u stromečku ve Větřní.
I Větřní ruší adventní program. Nebudou ani čerti a setkání seniorů

O dalších akcích, jako je Živý betlém (23. prosince) nebo Medvědí Vánoce se rozhodne později podle vývoje situace. Konání nebo zrušení jednotlivých akcí bude aktualizováno na webu www.ckrumlov.info.