VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český Krumlov se chystá na další volby

Český Krumlov - Kostky jsou vrženy, politické strany a sdružení podaly na příslušných úřadech kandidátní listiny do komunálních voleb.

11.8.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Kdo z místních adeptů na přízeň voličů a posty v zastupitelstvech či radách měst a obcí nestihl úterní šestnáctou hodinu odpolední, má smůlu.

V úterý odpoledne tak na českokrumlovském Městském úřadě ležely osobně dodané kandidátní listiny od Občanské demokratické strany, od Sdružení nezávislých Město pro všechny (v koalici s SNK–ED), Komunistické strany Čech a Moravy, Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, ČSSD, dále podali kandidátky nováčci jménem Nezávislí a Zelení, Strana práv občanů – Zemanovci, Sportovci pro Krumlov a TOP 09.

Poštou pak přišla kandidátka od www.cibulka.net – Volte pravý blok. Asi největší změny zaznamenala ČSSD. Její kandidátka je známa už několik týdnů a hlavním překvapením byl a je nestraník Dalibor Carda na postu lídra.

„Mezitím došlo ještě k menší změně a mezi naše kandidáty přibyla paní režisérka Inge Švandová–Koutecká,“ upřesnil v úterý Jan Vaněček, jakožto mluvčí českokrumlovského městského výboru ČSSD.

Současný, ještě funkční, zastupitelský klub Sociální demokracie se totiž v podstatě rozpadl. Zastupitelé Jiří Povolný a Miroslav Máče odešli a například druhý jmenovaný už kandiduje v nadcházejících volbách jako nestraník za Sportovce pro Krumlov. Důvod?

„Do poslední chvíle jsem čekal, ale nebyla mi od Sociální demokracie vůbec nabídnuta kandidátka, protože jsem prý nebyl loajální,“ okomentoval v úterý přestup Miroslav Máče.

„Jsme jediná alternativa politickým stranám, nemusíme poslouchat žádné funkcionáře, kteří nám budou říkat, jak máme hlasovat,“ dodal s tím, že nové sdružení dle litery zákona muselo sehnat podporu sedmi procent obyvatelstva, což Sportovci dokázali.

Seznamy politických kandidátů jsou sice předané, ale to ale ještě neznamená, že ti, kteří se úterkem de facto zaregistrovali k účasti v komunálních volbách, budou kandidovat.

Teprve až budou jednotlivé subjekty úředně vyrozuměny o tom, že jejich kandidátní listiny byly zaregistrovány, tak až poté mohou takzvaně jít do voleb. Takové vyrozumění by měly dostat nejdříve 66 dní před volbami.

Strany a kandidáti

Další poměrně velkou změnu na některých kandidátkách přineslo rozprchnutí politiků z dnes už prakticky neexistujícícho sdružení Krumlov potřebuje změnu. Právě z něj přešla do ČSSD Inge švandová-Koutecká a nebyla sama.

Jan Vorel odtud přestoupil k dalšímu nováčkovi na místní politické scéně, ke sdružení Nezávislí a Zelení. To je sice názvem nové, ale po Vorlovi už stojí na kandidátce jména lidí více či méně dlouhou dobu veřejně činných či vystupujících, jsou to Dana Kuchtová, Jiří Bloch, Stanislava Konvalinková nebo Jiří Klosse.

„To, s čím jsme šli do voleb před čtyřmi lety, stále platí, tedy důraz na kvalitu života v Českém Krumlově,“ okomentovala směr hlavního snažení Dana Kuchtová.

Bývalý lídr sdružení Krumlov potřebuje změnu Milan Marko už nekandiduje. To odůvodnil jak ztrátou zájmu o politické dění, tak i o samotný Český Krumlov. Další z kandidátů bývalé Změny Tomáš Zunt je nyní pro změnu na čtvrtém místě dalšího nového uskupení nejen krumlovské, ale i celonárodní politické scény, na kandidátce TOP 09.

Jejím lídrem je Aleš Mik, který minulý týden zvítězil v anketě Českokrumlovského deníku o teoreticky možného příštího starostu. Sám k tomuto vítězství uvedl: „Co postrádám, je průhlednost rozhodování a řešení jednotlivých problémů v rámci celkové strategie. Za nežádoucí považuji stav, kdy množství kvalifikovaných lidí z Českého Krumlova odchází hledat odpovídající uplatnění mimo město.“

To svým způsobem potvrzuje i předseda místní organizace TOP 09 Stanislav Klaudy, podle něhož je důležité, aby občané dostávali lepší a průhlednější informace o chodu města a o rozhodování jeho volených zástupců.

Už několik týdnů je známa i kandidátka ODS. Zásadní změnou je prohození kandidátů na postech číslo jedna a sedmnáct. Z postu jedničky byl dolů sesazen současný starosta Luboš Jedlička a ze sedmnáctky nahoru strana nominovala Petra Kubala.

Druhé, třetí a čtvrté místo současné kandidátní listiny ODS obsazují stejně, jako před čtyřmi lety i nyní Zbyněk Toman, Milan Schinko a Petr Eliáš.

Pod hlavičkou Sdružení nezávislých Město pro všechny, pokračují i dosavadní místostarostka Jitka Zikmundová a současný radní a jeden z bývalých starostů Antonín Princ. Ten patří k několika málo nejdéle sloužícím porevolučním komunálním politikům v regionu, protože posty zastupitele, radního nebo starosty postupně absolvoval nepřetržitě už dvacet let.

„Pár lidí mne přemluvilo, abych ještě i nadále ovlivňoval složení vrcholového managementu na radnici, protože Český Krumlov si zaslouží, aby tam fungoval perfektní tým,“ doplnil v úterý Antonín Princ.

Do politického klání jde opět v takřka nezměněné sestavě i KSČM, jejímž lídrem je Petr Šandera. Hlavními tématy komunistů budou v příštím volebním období podle Šandery mimo jiné podpora promyšleného investičního rozvoje města, ale s vyloučením kontroverzních záměrů, přinášejících neodůvodněnou finanční zátěž následných generací občanů a bez možného osobního prospěchu jen několika zainteresovaných KDU–ČSL vede do volebních klání komunálního boje současný radní Jan Vondrouš.

Za ním jsou Lukáš Franta, Jan Vopat nebo Josef Hermann. Volební program křesťanští demokraté, stejně jako většina ostatní stran a sdružení, teprve sestavují.

Registrace do senátních voleb

Přihlášky k registraci pro volby do jedné třetiny senátu Parlamentu České republiky ve volebním obvodu číslo 10, pro který je Český Krumlov registračním místem, ke včerejšímu dni v Krumlově podaly tyto strany a sdružení i s uvedenými kandidáty na post senátorů:

ODS, kandidát Tomáš Jirsa
ČSSD, kandidát Vladimír Špidla
KSČM, Luboš Dvořák
KDU-ČSL, Jan Zasadil
TOP 09, Zdeněk Troup
SUVERENITA – Blok Jany Bobošíkové, strany zdravého rozumu, Roman Bureš
Strana Práv Občanů ZEMANOVCI, Bohumil Bezemek

Na kandidátky se v menších městech regionu příliš dlouho nečekalo

Odevzdané kandidátky v menších městech regionu v úterý příliš nepřekvapily. Skutečnost víceméně potvrdila prognózy posledních dnů.

„Prozatím je odevzdáno osm kandidátek,“ informovala v úterý krátce před jedenáctou hodinou vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Kaplici Soňa Šindelářová.

O přízeň voličů se ve druhém největším městě regionu budou podle očekávání ucházet KSČM se současným místostarostou Josefem Kalošem coby lídrem kandidátky, ČSSD reprezentovaná Jiřím Ševčíkem, ODS vedená Martinem Matouškem, SNK – Evropští demokraté vedení současným starostou Ferdinandem Jiskrou anebo KDU–ČSL s lídrem Pavlem Talířem.

Nováčci

Stojaté politické vody v Kaplici pak rozčeří hned tři nové politické subjekty. Sdružení Město pro občany, pod jehož hlavičkou nyní v zastupitelstvu sedí Jana Drdáková, Marta Caisová, Libor Lukš a Jaroslava Valtrová, se transformovalo na Věci veřejné. Stranu do voleb povede Libor Lukš.

Zakladateli dalších dvou nových uskupení jsou současní zastupitelé města za sdružení Občané pro Kaplici Jiří Havelka a Radek Brůžek. Zatímco nynější místostarosta Kaplice Jiří Havelka půjde do komunálních voleb jako lídr politického hnutí Nezávislí, Radek Brůžek založil vlastní uskupení, které pojmenoval Sdružení nezávislých kandidátů ZMĚNA 2010.

Jak přesně v 16 hodin, kdy byla poslední možnost podat kandidátní listinu k registraci, potvrdila pracovnice městského odboru vnitřních věcí Jana Tomanová, žádná další kandidátka za město Kaplice během dne už nepřibyla.

Na poslední chvíli si nenechali odevzdání svých kandidátek ani představitelé jednotlivých stran a politických uskupení ve Velešíně. „Zatím tu máme šest kandidátek, další už asi nepřibude,“ odhadl v úterý po půl jedenácté dopoledne tajemník městského úřadu Zdeněk Žák. Jak se potvrdilo krátce po 16. hodině, měl pravdu.

Do volebního boje se ve Velešíně nakonec vrhnou lidovci vedení Františkem Ondráškem, komunisté s lídrem Janem Štindlem, Sdružení nezávislých kandidátů 2010 – 2014 zastoupené současným starostou Josefem Klímou, Sdružení nezávislých kandidátů pro rozvoj Velešína reprezentované nynějším místostarostou Jiřím Růžičkou, nově pak také sociální demokraté s lídrem Janem Gregorem a strana TOP 09 vedená Petrem Trojákem.

Martin Tröster, Václav Votruba

Autor: Zdeněk Zajíček

11.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 99 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 99 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Konstruktér - vzdělání středoškolské, vzdělání v oboru strojírenství. Pracoviště Mříč. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned nebo dle dohody. Mzda 98,50 - 105,-- Kč/h hrubého, 5 týdnů dovolené, penzijní pojištění. Náplň práce: konstrukce moderních zemědělských postřikovačů, provádění MKP výpočtů, změnová řízení, tvorba a vedení technické dokumentace, spolupráce s výrobou. Požadujeme: znalost NJ, nebo AJ na komunikativní úrovni, znalost práce na PC (3D modelování- Inventor výhodou, Excel, World, atd…) technické myšlení, komunikativnost, pečlivost, praxe v oboru nutná. Nabízíme: zajímavou práci u české firmy, dlouhodobou perspektivu uplatnění, samostatnou tvořivou práci, možnost profesního růstu a seberealizace, platové ohodnocení odpovídající náročnosti vykonávané práce. Kontakt: volejte od 6:00 do 14:45h Jitka Sikutová, tel: 606 276 797, email: sikutova@agrio.cz. Ověřená 19.4.2018.. Pracoviště: Agrio mzs s.r.o., 382 03 Křemže. Informace: Jitka Sikutová, +420 606 276 797,380 721 122.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Číšník, servírka - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Mzda 25.000,-- Kč hrubého. Částečná znalost NJ podmínkou. Kontakt: p. Bittner, tel.: 724 327 727. Ověřeno dne 20.4.2018.. Pracoviště: Clondike company s.r.o. - pracoviště, Českobudějovická, č.p. 778, 382 41 Kaplice 1. Informace: Bittner, +420 724 327 727.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběč CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obráběč CNC strojů - vzdělání vyučení technického nebo strojírenského směru, praxe výhodou. Obsluha CNC strojů a frézy, znalost programování na CNC strojích. Znalost problematiky plošného tváření kovů za studena. Práce s postupovými a tlakovými nástroji. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda 20.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého, 13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu a dopravu, prémie za kvalitu a docházku. Kontakt: 380 301 245 p. Karolína Pareisová, karolina.pareisova@brawe.cz. Ověřeno 20.4.2018.. Pracoviště: Brawe, spol. s r.o., Omlenická, č.p. 852, 382 41 Kaplice 1. Informace: Karolína Pareisová, +420 380 301 245.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač excentrických a hydraulických lisů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Seřizovač excentrických a hydraulických lisů - vzdělání střední odborné s výučním listem (strojírenského/technického směru). Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 20.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxe min. 1 rok ve strojírenském oboru, znalost technické dokumentace. Náplň práce: seřizování excentrických a hydraulických lisů/strojů. Zaměstnanecké výhody: 13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu a dopravu, prémie za kvalitu a docházku. Kontakt: 380 301 245 p. Karolína Pareisová, karolina.pareisova@brawe.cz. Ověřeno 20.4.2018.. Pracoviště: Brawe, spol. s r.o., Omlenická, č.p. 852, 382 41 Kaplice 1. Informace: Karolína Pareisová, +420 380 301 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Blecha z Besednice daroval kostní dřeň, za což se mu dostalo oficiálního poděkování od Českého národního registru dárců dřeně.

Daroval kostní dřeň. Pocit, že někomu zachránil život, je prý skvělý

Auto není trezor. Ilustrační foto.

Někdo ukradl z nezamčeného auta doklady a peníze

Pro dálnici u Budějovic zatím kácí stromy, na úplné stavební povolení čeká

Jižní Čechy - Za 13 miliard chce stát postavit novou komunikaci od Úsilného po Třebonín.

Malontští v derby u hranic obrali lídra o dva body

Českokrumlovsko – Na okresních trávnících se ve fotbalových soutěžích mužů hrálo třetí jarní kolo.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

V Miroticích uvidíte přes dvě stě let staré loutky

Mirotice - Do památníku malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého projdete nenápadnou uličkou z mirotického náměstí, které nese po slavném rodákovi jméno. Navíc na něm stojí i jeho socha, jejímž autorem je sochař Antonín Lhoták.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT