Sanace skalního masivu nad hlavní příjezdovou silnicí do Českého Krumlova už přinesla první dopravní problémy i první zkoušky napjatých nervů řidičů.

Někteří z nich strávili během středy i čtvrtka při průjezdu městem desítky minut. Jak ale avizuje firma provádějící zabezpečení skály, problém byl dočasný a nic takového už by se opakovat nemělo.

„Mně samotnému trvalo projet od Křížové ulice k Ambitu 27 minut, takže jsem firmu okamžitě kontaktoval,“ ohodnotil vlastní zkušenost Miroslav Hála, v tuto chvíli nejen řidič, ale i vedoucí zdejšího odboru dopravy. Uvedená cesta měří zhruba jeden a půl až dva kilometry a nebyla zdaleka jediná, kterou ve středu i ve čtvrtek zaplnily nekonečné proudy aut.

„Slíbili jsme městu, že zachováme obousměrnou komunikaci dole pod skalou,“ uvedl ve čtvrtek zástupce hlavního dodavatele stavby Zdeněk Pejša. K tomu bylo podle něj nutno přivést a nainstalovat betonová svodidla a záchytný systém, což bylo hlavním důvodem částečných uzavírek dopravy a následných komplikací.

Podle Hály sice není možné vyloučit, že se podobná krátkodobá částečná uzavírka nebude opakovat, ale po tlaku města na dodavatelskou firmu by o něčem podobném měli být občané už lépe dopředu informováni.

Na samotnou sanaci čekal Český Krumlov přes pět let. Celkově by měla stát sto padesát milionů korun a přinese především bezpečí všem projíždějícím i procházejícím. Vždyť kdyby se uvolnily některé mnohatunové bloky, dokázaly by bez problémů zavalit i několik aut najednou.

Postup v následujících týdnech a měsících je tedy podle specialistů jasný: „Nyní dojde k hrubému očištění skály, to znamená, že se dají pryč ty nejvíce uvolněné kameny, které by mohly v tuto chvíli spadnout,“ dodal ve čtvrtek Zdeněk Pejša.

Zároveň probíhá takzvaný 3D skener, který snímá povrch celé skály. Do výstupu ze skenu se poté zakreslí celý projekt nutných budoucích prací. Skálu také čeká nástup geologů, kteří zhodnotí její skutečný stav. Po shrnutí všech výsledků a jejich zakreslení do projektu, se začne s definitivními úpravami. Podle Pejši by se tak mělo stát během května.