Už ode dneška za týden se jejich sedmadvacátý ročník rozprostře po Českém Krumlově opět na dobu od pátečního do nedělního odpoledne. Vrátí se také rytířský turnaj na koních a do Hradební ulice se vypraví pouliční komedianti. Mezi horké novinky patří i funkční makety dobývacích strojů v historických hrách, z nichž si budou moci návštěvníci i vystřelit.

„Začínáme v pátek ve tři odpoledne a končíme v neděli v patnáct hodin," nastínil včera Jan Vozábal, ředitel pořádajícího Městského divadla v Českém Krumlově. „A program slavností vracíme zpět, protože to tak bylo plánované. Loňské zkrácení totiž vyvolal předloňský ročník, kdy jsme skončili ve ztrátě. Dlouhodobě jsme ale program Slavností pětilisté růže krátit nechtěli," dodal ředitel. Mezitím město založilo rezervní fond, do něhož se odvádějí finanční přebytky ze všech slavností města a ten bude sloužit pro případné krytí finančního nezdaru, který nad pořadatelem každé takové akce visí stále jako Damoklův meč. Stačí dva dny deště.

Klasikou jsou velké kostýmované průvody, páteční noční s loučemi, sobotní a nedělní.
Vyvrcholením sobotního programu je každoročně velkolepý sobotní půlnoční ohňostroj. Tentokrát bude českokrumlovskými ohněstrůjci inscenován na hudbu Dvořákovy Novosvětské.

Na neděli od šestnácté hodiny také přibude benefiční představení na otáčivém hledišti. Herci Jihočeského divadla se rozhodli pomoci potřebným a uvedou nad rámec letošní sezóny na otáčivém hledišti i slavný muzikál Divotvorný hrnec. Výtěžek z této akce pak předají kompetentním zástupcům oblastí postižených letošními povodněmi. Vstupenky na benefiční představení jsou v prodeji a je možné si je zakoupit v pokladně Jihočeského divadla v Českých Budějovicích či na pokladně u zámecké zahrady v Českém Krumlově.

Slavnosti pětilisté růže nezapomínají ani na dětské návštěvníky, pro které jsou v Pivovarské zahradě po oba dny připraveny středověké a orientální hry, makety dobývacích strojů, historický fotoateliér a další dětský program.
Tradiční historický jarmark přivítá návštěvníky na prvním zámeckém nádvoří od pátku 21. do neděle 23. června.