Kaplice - Miloš Zeman v pondělí navštíví Kaplické. Před ním jako první čs. prezident zavítal do Kaplice Edvard Beneš.

Současného prezidenta Miloše Zemana v pondělí vítalo rozkopané centrum města, neboť se odehrává další etapa vylepšování vzhledu města.

„A před 80 lety starosta Kaplice Franz Schützner žádal Edvarda Beneše o podporu formou státní subvence na úpravu náměstí a Budějovické ulice,“ upozornil na zajímavost z historie badatel Pavel Mörtl z Českých Budějovic. Prezident Edvard Beneš jako první z československých prezidentů navštívil Kaplici 7. května roku 1937 v rámci třídenní okružní jízdy po jižních a jihozápadních Čechách. Až do včerejška jiný prezident v Kaplici od té doby nebyl.

Prezident Miloš Zeman
Miloš Zeman přijede na jih Čech. Navštíví Kaplici, Vimperk nebo Milevsko

Setkání s prezidentem se tehdy zúčastnilo asi 4500 občanů. A to včetně školní mládeže a vojska. „Oficiální dokument Věstník Okresního úřadu v Kaplici číslo 7 ukazuje, že v uvítacím výboru byli zastoupeni Češi i Němci,“ líčí Pavel Mörtl. „Starosta Němec Schützner nebyl později nacistou, hrob má v Kaplici. V textu je zmíněný osmiletý žák Herbert Sailer, který vítal Edvarda Beneše za německé děti. Byl to syn ředitele kaplické německé měšťanky. Herbert Sailer do dnes žije v Rakousku, do Kaplice stále jezdí a má být vydána jeho vzpomínková kniha o historii Kaplice.“

Prezident Edvard Beneš tehdy přijel do Kaplice se zpožděním, protože se zdržel ve vyšebrodském klášteře. V Kaplici pobyl 25 minut. „Edvard Beneš mluvil česky i německy, podle toho, kdo mluvil před ním,“ dodává Pavel Mörtl. Zklamáním pro Kaplické asi tehdy bylo, že se prezident již neúčastnil připraveného pohoštění v hotelu Zlatý kříž na náměstí.

„Na kaplickém náměstí nechyběli zástupci všech obcí tehdejšího politického okresu Kaplice,“ vypráví Pavel Mörtl. „To znamená od Rychnůvku až po Vyšné, což je obec východně od Nových Hradů.“