Na vyjednávání o jejich propuštění se dva měsíce podílela turecká charitativní organizace IHH.

Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že jsou dívky zpět v České republice. Dorazily sem dnes ráno a nyní jsou s rodinami, uvedl předseda vlády v prohlášení. „Dovoluji si i jménem rodin požádat média o respektování jejich soukromí a sám za sebe oběma děvčatům přeji pokud možno rychlé zotavení a návrat do běžného klidného života," uvedl český premiér.

Na uveřejněné fotografii je vidět, že jsou dívky unavené a pohublé. "Bylo to velice těžké. Poprvé v životě jsme viděly zbraně a ozbrojené muže. Doteď nevíme, proč nás unesli. Střílelo se tam a vybuchovaly tam bomby. Ale časem jsme si na to zvykly," popsala dvouleté věznění Hana Humpálová z Písku.
"Měly jsme víc než dost času na přemýšlení. Myslely jsme na naše rodiny a udržovaly jsme si naději na to, že jednoho dne budeme zachráněny. Poprvé po dvou letech jsme viděly usmívající se lidi kolem nás," doplňuje Hana Humpálová.

Únos dvou mladých žen prožívala celé dva roky i veřejnost, především pak lidé, kteří je znali osobně. „Když jsem se v sobotu ráno dozvěděla, že obě dívky jsou na svobodě, měla jsem doslova husí kůži o celém těle," říká Marie Stropnická z Písku, která byla dlouholetou spolupracovnicí otce Hany Humpálové a zná se s celou její rodinou. „Ta zpráva mně moc potěšila a dojala zároveň. Hana si v zajetí jistě prožila peklo, jehož následky si možná ponese do konce života. Ale já jsem si v tu chvíli vzpomněla na její rodiče a na to, jaká muka den co den prožívali, když více než dva roky nevěděli, kde je jejich dcera a zda vůbec žije. Sdílím s nimi jejich ohromnou radost, protože co víc je možné přát rodičům, kteří čekají na návrat svého dítěte," uvádí Marie Stropnická.

Dvě Češky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán v březnu 2013. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.

V následujících měsících se na internetu objevila dvě videa s unesenými Češkami - první v červnu 2013 a druhé v říjnu téhož roku. Tam už si dívky stěžovaly na špatný zdravotní stav a nedostatek jídla a vody.