Nepříjemně překvapení byli ve čtvrtek někteří lidé, kteří cestují autobusy. Při nastupování měli pro řidiče připravenu obvyklou sumu, za kterou se přepravují každý den. Jenomže tentokrát to nestačilo. Šofér chtěl o pár korun více. Od 1. září se totiž zvýšily ceny jízdného. Příčinou je vysoká cena nafty, která už byla pro dopravce neúnosná. Nový ceník jízdného Rada Jihočeského kraje schválila 16. srpna poté, co o schválení zažádalo šest jihočeských dopravců.
„Žádnou radost z toho nemám,“ řekl včera Martin Dostál, který do Českého Krumlova přijel z Českých Budějovic. „Autobusem jezdím často, takže zdražení pocítím. Navíc mám dojem, že se zdražovalo nedávno.“

K poslednímu zdražení dle dopravců došlo k 1. lednu roku 2008. Cestující mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi si ale skutečně připlatili už na začátku prázdnin. „Tuto linku provozujeme jako naši komerční činnost. Nikdo nám na tyto spoje nedoplácí. Můžeme si tedy stanovit vlastní ceník,“ vysvětlil včera obchodní ředitel ČSAD Autobusy České Budějovice Karel Coufal. „Ke zdražení na této lince došlo už dříve. Nyní se zde ale nezdražovalo.“

Jízdné na ostatních spojích je nyní dražší až o šest korun. Záleží na délce trasy. Aktualizované ceníky lidé najdou na webech dopravců. I přes navýšení jízdného se ale náklady na dopravu zcela nepokryjí. Pro příklad, spotřeba autobusu na sto kilometrů se pohybuje mezi 35 a 38 litry. „Je to odvislé od výbavy, pokud je v autobusu například klimatizace, hned spotřeba vzroste zhruba o dva litry. V průměru bych uvedl spotřebu 35 litrů na sto kilometrů,“ řekl ředitel divize autobusové dopravy ČSAD Jihotrans Petr Kocar.

Společnost ČSAD Autobusy České Budějovice na svých internetových stránkách také upozornila na změnu v jízdních řádech, která vstoupila v platnost 28. srpna. Lidé z Českého Krumlova se ale změn obávat nemusejí.

„Nějaké změny se chystají až na prosinec letošní roku,“ uvedl včera Radek Týmal, vedoucí oblasti Český Krumlov ČSAD Autobusy České Budějovice.