Moře volna má však i svoji stinnou stránku – může být nuda. A s tou se děti snaží bojovat všemožně, občas bohužel i dost nebezpečně. Takové házení předmětů na rozjetý vlak může vypadat jako dobrá zábava. Následky? O těch se nejspíš nepřemýšlí.

„Děti se mohou v tomto období pohybovat venku dlouho do večerních hodin. Případy hozených předmětů se vyskytují hlavně v letním období. Jde často o nebezpečnou dětskou hru,“ potvrdil Petr Šťáhlavský z tiskového oddělní Českých drah. Následky takovéto hry pocítil i Martin Písek z Velešína, když cestoval do Prahy.

Nečekané zděšení

„Jeli jsme rychlíkem, když vlak z ničeho nic v Táboře do něčeho narazil. Všichni byli najednou zmatení,“ popisoval Písek. Ze všeho nejzmatenější byl však strojvedoucí, který se zhrozil, že přejel člověka. Na zastávce totiž stáli lidi. „Musela se zavolat policie a záchranka. Všechno prohledali a naštěstí nikoho nenašli,“ řekl Písek.

Náraz totiž způsobil odpadkový koš, který někdo na mašinu hodil. „Respektive jeho vnitřek. Samozřejmě se po nárazu odrazil, přičemž vymlátil celou vlakovou zastávku na protější koleji. Vlak mohl v ten okamžik jet tak 100 kilometrů za hodinu. Po zátahu za brzdu jsme ještě zhruba sto metrů jeli.“

Jaké hrozivé následky mohl odražený koš ještě způsobit, si Písek raději ani nepředstavuje. „Je to vážně extrém,“ zavzpomínal na nepříjemnost muž z Velešína.

Šťáhlavský upozornil, že pokud by došlo ke škodě a pachatel byl zjištěn, samozřejmě by náhrada školy byla vyžadována. „Co je horší, při nebezpečné hře v blízkosti železnice, a nemusí jít jen o házení předmětů, ale pohyb na kolejích, lezení po vozech a tak dále, může dojít ke smrtelným úrazům dětí,“ uvedl Šťáhlavský.