Družina plná známých tváří si to namířila na druhé nádvoří, kde byla za mohutného odbíjení zvonů přivítána hofmistrem. Průvod poté pokračoval na náměstí, také do Prokyšova sálu a celá slavnost byla zakončena hostinou v Krumlovském mlýně. „Co se to děje?“ zaznělo nejednou z davu překvapených návštěvníků Českého Krumlova. V sobotu začala turistická sezona, tudíž důvod k pořádné oslavě.

„Před několika lety jsme byli na Slavnostech pětilisté růže a abych řekl pravdu, v první chvíli jsem si myslel, že jsme na ně přijeli. Dokonce mi přijde, že jsem některé postavy z průvodu poznal,“ usmál se například Filip Miller, který do Českého Krumlova přijel z Plzně. „Viděl jsem nedávno Krumlov v televizi a řekl jsem si, že se tam musím jet zase podívat. Jelikož jsem si zjistil, že se otevírá zámek, přišlo mi to ideální. Škoda jen počasí.“

Právě počasí mnoha lidem výlet znepříjemnilo. Foukal nepříjemný vítr a pod kůži se zažírala vlezlá zima. Není divu, že někteří lidé schovávali své tváře pod oblečení a šátky.

„Jenom já, frajer, si vylezu v kraťasech. Máte tady nějakou zimu. Ani na zámku to není žádná sláva,“ zmínil jeden z turistů, který přicestoval z Pelhřimova. „No jo, nás doma hřeje to krematorium, kterým se tolik let chlubíme,“ zavtipkoval na účet filmu Vesničko má středisková.

Průvod organizoval zaměstnanec zámku Lukáš Antonín Dvořák. Jak sám zmínil, k radosti mu chybí jediné, sponzor, který by celou akci zajistil.

„Mrzí mě, že jsem ještě nenalezl žádnou podporu. Táhnu to celé sám,“ zmínil Dvořák. „Je pravda, že mi sil ubývá, ale chtěl bych, aby tato akce pokračovala i v dalších letech. Budu se tedy snažit ji udržet.“

Českokrumlovský zámek otevřel prozatím pouze první prohlídkovou trasu. Druhá bude následovat až v květnu. Důvodem jsou nízké teploty, které by nebyly pro návštěvníky příliš příjemné.