Mít platný svářečský průkaz, to je teď v regionu stejné jako vyhrát v loterii. Zatímco nezaměstnanost na Českokrumlovsku stoupá a mnohé firmy již avizují, že rok 2012 nepřežijí, aniž by se zbavily části zaměstnanců, po svářečích, ale i dalších strojírenských profesích je na lokálním trhu práce stále veliký hlad.

Jak včera podotkl jihočeský analytik trhu práce Jiří Beran, marně shánět práci na Českokrumlovsku aktuálně nemusejí ani nástrojaři, pracovníci obsluhy strojů, brusiči, ale také ostatní pomocní pracovníci ve výrobě.

Naproti tomu cestu na českokrumlovský úřad práce se v listopadu nově učili znát zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb, ale také číšníci, servírky, kuchaři či prodavači a pomocné profese v ubytovacích službách. „Zkrátka většinou pracovníci v takzvaných sezónních profesích,” shrnul Jiří Beran.

Se statistikami Úřadu práce koresponduje i případ vyučeného kuchaře Daniela Strnada. „Člověk by řekl, že jíst se musí pořád, a tak kuchař najde práci vždycky. Ale v Krumlově to tak není. V turistické sezoně o práci zavadíte, po zbytek roku je to ale horší,” zmínil.

Bez práce bylo k 30. listopadu na Českokrumlovsku celkem 3083 lidí, což odpovídá 8,6% míře nezaměstnanosti. Ačkoliv oproti letošnímu říjnu nezaměstnaných přibylo, v porovnání s loňským listopadem byla v uplynulém měsíci nezaměstnanost nižší. „V listopadu 2010 bylo bez práce 3377 lidí, míra nezaměstnanosti tedy dosáhla 9,5 procenta,” porovnal Jiří Beran.

Doplnil, že k 30. listopadu 2011 bylo v nabídce Úřadu práce na Českokrumlovsku celkem 220 volných pracovních míst.

Z jednotlivých mikroregionů panuje nejvyšší nezaměstnanost na Vyšebrodsku. Tady bylo k poslednímu dni uplynulého měsíce bez práce celkem 394 lidí (11,24% míra nezaměstnanosti). Na druhém místě skončilo Hornoplánsko (9,2% nezaměstnanost).

„V mikroregionu Český Krumlov míra nezaměstnanosti dosáhla 8,07 procenta a vůbec nejméně lidí bez práce jsme k 30. listopadu evidovali na Kaplicku, kde zaměstnání hledalo 7,83 % všech ekonomicky aktivních obyvatel mikroregionu,” doplnil výčet Jiří Beran.

Rekordy nezaměstnanosti

Obce s nejnižší mírou nezaměstnanosti
1. Zubčice 2,6 % (5 lidí bez práce)
2. Mojné 3,8 % (4 )
3. Zvíkov 4,3 % (1)

Obce s nejvyšší nezaměstnaností
1. Chlumec 23,8 % (5)
2. Pohorská Ves 21,9 % (32)
3. Rožmberk nad Vltavou 20,5 % (34)