Od června roku 2007 do současnosti absolvovalo vedení českokrumlovské radnice nejméně patnáct zahraničních služebních cest. Až na dvě výjimky to byly nejméně dvou až pětidenní cesty.

Cíle a důvody jsou uváděny různé, například Konference evropského dědictví UNESCO v Lübecku, veletrhy v Londýně, Berlíně, pobyt v USA a další.

Za Velkou louží

„Návštěva USA byla na pozvání společnosti ČEZ v souvislosti s diskutovanou možností vybudování jaderného úložiště v Boleticích,“ říká starosta Jedlička.

Jen za rok 2008 stály tyto cesty městskou kasu 144 tisíc korun. Nejčastěji cestovali do zahraničí starosta Luboš Jedlička (ODS), místostarostka Jitka Zikmundová (Nez.) a někteří pracovníci kanceláře starosty města.

„Osobně jsem doporučil radě města, aby neúkolovala pana starostu a především paní místostarostku tolik prací v zahraničí, aby jí zbyl čas na práci pro občany Českého Krumlova,“ okomentoval souhrn cest předseda kontrolního výboru zastupitelstva Stanislav Trnka (KSČM).

Logicky se nabízí otázka: Jaký přínos měly a mají tyto cesty do zahraničí pro město a jeho občany? „Všechny cesty do zahraničí schvaluje rada města na základě žádosti, kterou předkládám a sděluji, co je důvodem, náplní a cílem takové cesty,“ odpovídá místostarostka Jitka Zikmundová.

„Většina těchto cest naplňuje partnerské vztahy, jako například do Dubrovníku, kdy jsme přijali pozvání paní starostky a rady města Dubrovník účastnit se oficiálních slavností města a pracovního setkání na téma turismus, historické dědictví.“

Dalším místem návštěv jsou veletrhy cestovního ruchu. Jaký konkrétní přínos měla účast vedení radnice například na veletrhu ITB Berlin v březnu letošního roku, na niž padlo odsouhlasených 14 tisíc korun?

Podle Zikmundové se jedná o největší veletrh cestovního ruchu: „Český Krumlov zatím nikdy na této akci nechyběl a já považuji za zásadní pro marketing cestovního ruchu býti na této akci zastoupeni.“

Jak místostarostka Jitka Zikmundová k pobytu v Berlíně dodává: „Zde potkáte celou turistickou branži a je nutné pěstovat všechny kontakty a zároveň získávat nové a přivézt domů know-how. Samozřejmě je to celodenní práce na stánku, schůzky na veletrhu, účast na workshopech, tiskových konferencích.“

„Dalším tématem a cílem mých cest je historické dědictví, kulturní kontakty jako například Drážďany. V tomto případě se jednalo opět o pozvání ze strany oficiální kanceláře historického dědictví města Drážďany a součástí a hlavní akcí byla večerní tříhodinová přednáška pro asi 200 posluchačů z řad zástupců cestovních kanceláří, odborníků na otázky kultury, památkové péče, managementu a samosprávy města Drážďan o dědictví UNESCO v České republice a o managementu historického dědictví v Českém Krumlově. Pokud hovořím o pozvání, náklady na ubytování nesl hostitel,“ shrnula místostarostka.

Kontrolní zápisy

Už v roce 2008 zjistil kontrolní výbor zastupitelstva Českého Krumlova, že z jednotlivých cest nejsou a nebyly vedeny žádné záznamy o průběhu a zejména výsledcích jednání.

„Prakticky v každé střední i větší firmě se takové zápisy vyžadují, protože kdyby se člověku, který někde něco vyjednal cokoliv stalo, je nutné mít zápis o tom, jakou práci na služební cestě odvedl a co zařídil,“ okomentoval důvody tohoto požadavku Stanislav Trnka. Pro běžného občana je nahlédnutí do takového zápisu možné. Ale pouze na základě čistě úředního postupu:

Jak si vyzkoušel i Deník, je nutné si o to oficiálně požádat na vedení městského úřadu a poté je člověku umožněno si takový zápis přečíst. A podepsat, že jej četl.

Účast na různých akcích navazujících či souvisejících s turistickým ruchem je námětem drtivé většiny oficiálně uvedených cest do zahraničí představitelů českokrumlovské radnice. Určitou pochybnost může ale vyvolat kolonka USA, kde strávil starosta Luboš jedlička před rokem (8. – 17. června 2009) několik dní.

V oficiálním zápise z této služební cesty Jedlička kromě jiného píše: „Návštěva Washington DC, jednání s Unitedy States Nuclear Regulatory Commisssion, prohlídka města (Bílý dům, Kapitol, památníky válkám) návštěva jaderné elektrárny Virgil Summer, beseda s vedením JE o provozu a bezpečnosti jaderné elektrárny.

Starostové jihočeských měst a obcí, zaměstnanci krajského úřadu, ministerstva průmyslu a obchodu, ČEZ a JETE si udělali představu o procesu od povolovacího řízení přes výstavbu jaderné elektrárny, výrobu jaderného paliva až po hlídání bezpečnosti a samotného provozu jaderné elektrárny. Rovněž se seznámili s povolováním a otázkami okolo úložišť vyhořelého paliva v USA.“

Jak sám k zápisu dodal, jednalo se o návštěvu USA na pozvání společnosti ČEZ v souvislosti s diskutovanou možností vybudování jaderného úložiště v Boleticích.

Jak sám k zápisu dodal, jednalo se o návštěvu USA na pozvání společnosti ČEZ v souvislosti s diskutovanou možností vybudování jaderného úložiště v Boleticích. „Letenky a ubytování platila společnost ČEZ,“ dodal starosta.

Na otázku, zdali existuje nějaký oficiální výstup a informace z této návštěvy, které by souvisely s tématem vybudovat či nevybudovat v Boleticích jaderné úložiště, odpověděl starosta: „Zprávu i fotodokumentaci mám, vše mohu poskytnout.“

Glosu autora článku Zdeňka Zajíčka Z Čech až na konec světa si můžete přečíst ZDE!