V půlce letošního dubna skončilo výběrové řízení na dodavatele stavebních úprav v reálu na vrcholu Libína. Vítězně vyšla místní firma Luspol SE. Na konci května rekonstrukce začala. Jako první se dělníci pustili do vyklízení objektů v okolí rozhledny. Na místě ale zůstane stát jen chata Libín s restaurací a domek, který využíval bývalý majitel horské chaty k bydlení. Ostatní objekty budou odstraněny. Zmizí i „Bouda Vysoko“, kde ještě loni měli turisté možnost občerstvit se.

Celý areál je v tuto chvíli oplocený. Turisté mají přístup pouze na rozhlednu, která je otevřená denně. Ideální trasa vede po asfaltce ze „Sedýlka“. Na tu se ale turisté mohou napojit také z hřebenovky.

Takhle bude vypadat chata Libín a její okolí: 

Fotogalerie: OBRAZEM: Horská chata na Libíně

Rekonstrukce areálu na Libíně vyjde na 21,9 milionu korun bez DPH. Sedm milionů korun získalo město Prachatice jako dotaci od Jihočeského kraje. V hlavní budově vznikne restaurace se 46 místy k sezení a letní terasa s dalšími 50 místy. Chata bude mít ubytovací kapacitu 10 míst. Součástí rekonstrukce jsou vrty na tepelná čerpadla a čistička odpadních vod, zpevněná parkovací stání a kompletní úprava okolního terénu. Město Prachatice plánuje dokončení oprav před letní sezonou 2025.

Chata Libín těsně před rekonstrukcí. | Video: Deník/Jana Vandlíčková