Nápad se zrodil, jak už to tak bývá, u piva, kde si tři přátelé, Jan Mojžíš, Roman Bláha a Michal Opekar řekli: Co kdybychom si zaběhali? „Protože tu máme jasnou trasu a azimut, který si dá většina borců do buzoly, proč vymýšlet jiný cíl, než z Chlumce do Chlumu,“ řekl Jan Mojžíš, jeden z organizátorů.

Běh naděje, pod jehož hlavičkou se závod konal, je celorepublikový charitativní projekt. Výtěžek z něj poputuje na onkologické odd. nemocnice Motol. „Pokud se akce vydaří, budeme rádi nadále podporovat dobrou věc, a tím založíme novou chlumskou tradici,“ popsal Michal Opekar, další z organizátorů.

Volba běžecké trasy byla zcela individuální a bylo na každém, zda zvolí most ve Zlaté Koruně nebo brodění přes řeku. Běhu se mohl zúčastnit každý, děti běžely v doprovodu rodičů. Tak tomu bylo u sedmileté Simony Padrtové, která na závod svého tatínka doslova vytáhla. „Do toho cíle spíš dojdeme, než doběhneme, to nám ale vůbec nevadí,“ popsal tatínek Martin Padrta.

Na závod se, co se outfitu týká, důkladně připravili Vratislav Malý a Jana Mejzlíková. „O závodu jsme se dozvěděli před třemi dny, hned večer jsem objednal trenýrky, abychom splnili dreskód, a vytvořili jmenovky Dukla Praha,“ pochlubil se Vratislav Malý. „Máme jasnou, ale tajnou taktiku. Chceme přeplavat řeku a nahnat ztrátu.“

První ročník charitativní akce velmi podporoval starosta Chlumce Petr Bürger. „Jsem rád za každou akci, kde drží občané pospolu, zvláště takovou neobvyklou, která potěší nejen nás, ale pomůže i ostatním," řekl.

Akce probíhala pod záštitou obce Chlumec a městyse Křemže. Celkem si v krásném jarním odpoledni zaběhalo okolo padesáti účastníků. V kategorii Muži se na prvních třech místěch umístili Václav Bauer, Miroslav Stropek a Marcel Prais. V kategorii Ženy pak Eliška Talířová, Denisa Postlová a Lenka Šoberová. Závod mohly běžet také celé rodiny, kde zvítězila rodina Netušilova.

Radka Kmochová