Ve svých kategoriích vyhráli dvanáctiletý Filip Bárta z Blanska a desetiletý Tomáš Kratochvíl z Kaplice. Dostali se tak mezi naprostou elitu. Není divu, že ze svého výkonu mají radost. Většího úspěchu doposud nedosáhli.

„Vyhrával jsem často menší závody, jako je například večerní běh Kaplicí. Jenomže s tímhle se to nemůže rovnat," řekl Filip Bárta, který intenzivnímu tréninku věnuje zhruba pět hodin týdně. Nejvíce mu z desetiboje dává zabrat běh na tisíc metrů. S přehledem naopak zvládá šedesátku. „Sportu se věnuji už od šesti let, kdy jsem zažil první závod," zmínila mladá naděje z Blanska u Kaplice.

A čeho bych chtěl ve sportu nejvíce dosáhnout? „Jednoznačně bych chtěl bojovat na olympiádě – buď v roce 2016, nebo 2020. Snad se mi to povede," usmál se.

Jeho mladší kolega Tomáš Kratochvíl, který na uplynulých závodech předvedl takový výkon, že by za sebou nechal i všechny o rok starší chlapce, zatím o svých cílech příliš nepřemýšlí.

„Ještě nevím, čeho bych chtěl nejvíce dosáhnout, ale je jasné, že se to bude týkat sportu," řekl. Tréninku se věnuje každý den. „Cvičím zhruba hodinku denně," dodal.

Na své svěřence je maximálně pyšný tělocvikář Vladimír Kratochvíl, který chce děti v první řadě motivovat.
„Je jedno, jaký mají jednotlivci výkon. Hlavní je, že se chtějí zlepšovat. Pro člověka je největším soupeřem on sám. Musí překonat sám sebe. Tak hodnotím tělocvik," vysvětlil Vladimír Kratochvíl. „Jsem samozřejmě moc rád, že kluci předvedli tak skvělý výkon. Stejně tak ale musím zmínit, že v týmu byli další žáci, kteří se velmi snažili. A věřím, že se budou zlepšovat."

Vladimír Kratochvíl také dodal, že by byl rád, kdyby byli školáci vedeni ke sportu už od nejútlejšího dětství. „Už v první třídě za mnou mohou přijít, že chtějí do týmu. Určitě se jim budu maximálně věnovat," ujistil.