Ve staré nepojízdné škodovce seděli na místech řidiče a spolujezdce dva velcí, avšak na první pohled vyděšení psi. A zatímco se fena se zraněným okem krčila u dřevěné tyče, k níž byla přivázaná, dvanáct krav a pět zubožených koní marně hledalo potravu na zemi zapadané sněhem.

To jsou jen některé postřehy z pondělního poledne, kdy se policisté za asistence kaplických strážníků a hasičů vydali do Mostek pátrat po muži, jehož už od pátku pohřešoval jeho přítel, s nímž si pravidelně telefonoval.

„K muži jsme se chtěli dostat už dříve, ale na šedesát psů, kteří pobíhali kolem vraku autobusu, v němž pohřešovaný přebýval, nás k němu nepustilo,“ vysvětlila českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.

Na pomoc tak policisté přizvali zkušeného kynologa v osobě kaplického strážníka Václava Klimeše a také českokrumlovského psovoda. K ruce jim byli rovněž hasiči. I tak ale nějakou chvíli trvalo, než se k autobusu přes smečku vyhladovělých zvířat dostali.

„Psy jsme museli nejdříve nakrmit, aby se zklidnili. Pak jsme je dostali od vraku vozidla, které jejich majitel využíval jako příbytek,“ popsal dramatické chvíle Václav Klimeš.

Jak doplnila Michaela Pavlíčková, pohřešovaného muže našli policisté uvnitř vozu mrtvého. Podle některých ohlasů, které na místě zásahu zaznívaly, prý byly na jeho těle patrné stopy po psích zubech. V době, kdy vyhladovělá zvířata útočila, však muž zřejmě již nejevil známky života.

„Příčina smrti zatím není známá, více budeme vědět až po výsledcích nařízené soudní pitvy,“ zdůraznila Michaela Pavlíčková.

Protože ne všechny psy choval muž mezi vraky automobilů na prostranství nedaleko řečiště Malše uvázané, asi třicet se jich při zásahu policistů rozuteklo do okolí. Starost nejen o ně, ale také o zvířata, která na místě zůstala, nyní ze zákona připadla městu Kaplice.

„Některé psy, hlavně štěňata, odvážíme do českokrumlovského útulku. Účet za jejich pobyt přitom nebude malý – město platí 250 korun za jednoho psa a jeden den. Naštěstí to zatím nejsou výdaje reálné, neboť tyto náklady nám město Český Krumlov stále odečítá z částky 750 tisíc korun, kterou jsme před lety přispěli na výstavbu útulku,“ vysvětlil místostarosta Kaplice Jiří Havelka.

Doplnil, že horší situace nastane, pokud bude třeba některé psy umístit i do útulků v jiných městech. „Rozpočet je kvůli nižším daňovým výnosům značně napjatý, a tak nevím, kde bychom na to vzali. Některé psy zatím budeme krmit přímo tady, stejně jako dobytek,“ řekl na místě zásahu Jiří Havelka.

Dodal, že podle zatím neověřených informací měl muž dvě dcery, které se nyní Kapličtí pokusí kontaktovat. „I kdyby to byla pravda, pochybuji, že by se zvířat v rámci dědického řízení ujaly. Dobytek a koně by snad mohl vzít do své péče některý z místních chovatelů,“ zadoufal místostarosta.

Přestože bylo na první pohled zřejmé, že o mnoho svých psů se chovatel nestaral tak, jak by měl, některá zvířata byla podle Vladimíry Garajové z českokrumlovského útulku v poměrně dobré kondici.

„Kapacita útulku je nyní asi deset míst, několik zvířat navíc bychom snad mohli ubytovat provizorně. Právě teď odvážím štěňata severského plemene husky i s kojnou fenou,“ ukazovala Vladimíra Garajová.

Ta mezi psy, kteří na loukách pod Mostkami zůstali, rozdělila za pomoci policistů padesát kilogramů granulí a také několik pytlíků s piškoty. „Podle toho, co vím, chovatel krmil zvířata tím stylem, že vždy porazil jednu krávu, kterou pak psy nechal sežrat,“ sdělil Václav Klimeš.

Pravdivost jeho tvrzení potvrzovaly veliké kosti, které ležely ve sněhu mezi vraky automobilů a psími výkaly. „Bez vody teď mohli psi díky sněhu nějaký čas vydržet, ale s jídlem to bylo horší, podle toho, jak byla zvířata vyhladovělá,“ doplnil strážník.

Absurditu tohoto neuvěřitelného případu potvrzuje fakt, že zesnulý muž, jenž obdobným způsobem choval zvířata i ve svém někdejším bydlišti poblíž Dluhoště na Kaplicku, byl prý někdejším mistrem republiky v mushingu (sport psích spřežení – pozn. red.). „Mezi pejskaři to zkrátka byla osobnost,“ uzavřel Václav Klimeš.