Ačkoli je chřipka na ústupu, alespoň jak plyne z týdenního přehledu epidemiologické situace, který týden co týden zveřejňuje Krajská hygienická stanice, a i když českokrumlovská nemocnice už v sobotu znovu povolila návštěvy, dospělí lidé v Kaplici zažívají něco jiného.

„U nás to zatím rozhodně nevypadá, že by epidemie nějak slábla," říká zdravotní sestra kaplického praktického lékaře pro dospělé Miloslava Michka, „zatím chodí pořád stejně hodně lidí."

„Teď chřipka řádí v Kaplici," potvrdila její slova i českokrumlovská epidemioložka Ivana Krabatschová. „Ale to je lokální výskyt, v Českém Krumlově i na jiných místech už byl minulý týden docela klid. V Kaplici nemocnost mezi dospělými šla docela nahoru. U dětí všech věkových kategoriích poklesla, což platilo i u dospělých právě s výjimkou Kaplicka."

Na poklesu výskytu akutních respiračních onemocnění se značnou měrou příznivě podepsaly i jarní prázdniny, které byly minulý týden.
„Je to znát," řekla Jitka Sukdoláková, která pracuje jako zdravotní sestra větřínské pediatričky Jaroslavy Vaníčkové. „Včera jsme měli o polovinu méně pacientů než třeba před třemi týdny. Ale je pravda, že se to včera trochu vrátilo. O trochu větší nápor jsme čekali i dneska, ale pacientů bylo méně," upřesnila s tím, že většinou nemoc skolí celou rodinu.

Klesající trend potvrdil i větřínský praktický lékař pro dospělé Jaroslav Vojtíšek: „Za sebe mohu říct, že u nás nemocnost pomaličku klesá."
Situace se výrazně zlepšila v Křemži, kde museli, jako v jediné škole v českokrumlovském okrese, vyhlásit chřipkové prázdniny. „Vypadá to dobře, prázdniny výrazně pomohly," pochvaluje si křemežská pediatrička Markéta Janouchová. „Mám z toho radost. Ale je teprve úterý, takže ještě uvidíme, jestli se to nevrátí."

Své problémy s chřipkou si prožili také na kaplickém gymnáziu a střední škole, kde byla před třemi týdny podle slov zástupkyně Jiřiny Staňkové nemocná prakticky celá škola. „Teď už to ale vypadá mnohem lépe, problémy už nemáme," okomentovala současný stav.

Co se bude dít tento týden poté, co se děti vrátily do kolektivu, se teprve uvidí, ale že se nemocnost může znovu zvýšit, bylo v úterý vidět v čekárně českokrumlovské dětské lékařky Jitky Lukáčové. „Minulý týden to vypadalo, že už je epidemie na ústupu," uvedla její zdravotní sestra Dana Galistlová, „ale včera začalo chodit zase dost dětí. Jak se sešly v kolektivu, objevují se další případy."

Naproti tomu v čekárně Martina Fürsta, dalšího pediatra z Českého Krumlova, pozorují oproti minulým týdnům mírný pokles. „Ten začal už minulý týden v době prázdnin," řekl Martin Fürst, „ale to je tradiční jev, tak to bývá každý rok. Je hlavní virová sezóna, která trvá zhruba od půlky ledna do února až března, kdy pozorujeme nástup, takže to nic neobvyklého není."

Zákaz návštěv:
V českokrumlovském domě pro seniory Wágnerka platí zákaz návštěv až do pátku, potvrzuje jednatelka společnosti Hana Spoladore.


Autor: Deník / Zuzana Gabajová