Není ale radno radovat se předčasně. „Co se týče období zhruba od konce února a začátku března, je pozorován nárůst pacientů, kteří mají chřipku, nebo nachlazení," upozorňuje vedoucí lékárník lékárny Nemocnice Český Krumlov Jaroslav Prokopius. „V tomto období zaznamenáváme větší zájem o léky proti chřipce, nicméně se zdá, že od minulého týdne je tento stav setrvalý, tedy se nezhoršuje."

Také lékařské ordinace navštívilo v posledních týdnech více lidí, než je obvyklé. Potvrdila to praktická lékařka z Kaplice Dana Doležalová: „Nárůst je zhruba o dvacet pacientů za den. Takže chodí v průměru zhruba 60 až 80 pacientů denně."

To je vysoké číslo, avšak zmenšit strach z epidemie pomůže i fakt, že pacientů od konce minulého týdne již ubývá. „Předchozí tři týdny byly velmi intenzivní," popsala Dana Doležalová. „Lidé přicházeli s angínami, chřipkovými virózami a kombinovanými nemocemi vyvolanými i letošní zimou. Koncem minulého týdne začal počet nemocných klesat, nicméně nyní nastupují bronchitidy a v současnosti je velké riziko zápalu plic."

Navzdory četnosti chřipkového onemocnění se již nejedná o epidemii a tak českokrumlovská nemocnice zruší zákaz návštěv. „Od pondělí ukončujeme zákaz návštěv, protože výskyt chřipek za dva týdny klesl pod epidemiologickou hranici a nemocnost personálu také již není nijak zvýšená," vysvětlila českokrumlovská ústavní hygienička Jana Beranová.

Epidemiologická hranice je relativní číslo, které se určuje podle počtu nahlášených nemocných v daném týdnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. „Hranice, od které se již jedná o epidemický výskyt, je 1500 až 1600 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Tento týden máme 1383 nemocných," informovala.

Vypadá to, že na Českokrumlovsku chřipka balí kufry a odchází jinam. Ústup se vysvětluje mimo jiné i jarními prázdninami. „Děti opustily školu. Šance, že se navzájem nakazí, byla nižší a tím klesla i nemocnost," dodala Jana Beranová. Opačná situace nyní panuje v Českých Budějovicích, kde se po jarních prázdninách nemocnost ještě zvýšila.