„Chtěli jsme romskou kulturu posunout zase o kousek dál. Pro naše děti se toho moc nekoná – a když mají možnost ukázat co umí, tak z toho mají obrovskou radost," vysvětluje spolupořadatel sobotní akce, Rudolf Giňa, který pochází z Prahy. Spoluautorem myšlenky na uspořádání této soutěže je i Roman Červeňák. Oba muži celou soutěž také velmi živým způsobem a s vtipem moderovali.

„Chtěli bychom z toho udělat tradici, ale příště bychom si raději vybrali jiný měsíc, než leden. Letos se nám přihlásilo třicet soutěžících z celých jižních Čech. Bohužel jich – zřejmě kvůli počasí – dorazilo jen šestnáct. I tak si myslím, že má porota z čeho vybírat," říká Rudolf Giňa.

V porotě zasedly osobnosti hudebního a veřejného dění Martin Svátek, Milan Demeter, Jana Demeterová, Michaela Gáborová a starosta Chvalšin Jiří Borský.
Soutěžící doprovázela Kapela PK – Band. Zkratka v názvu kapely ukrývá dvě jména. Písek, kde někteří muzikanti v současnosti žijí a příjmení Kotlár, které spojuje všechny členy kapely.
„V různých obměnách spolu hrajeme pětadvacet let s tím, že někdo někdy pomáhá i v jiných kapelách. My jsme všichni příbuzní, z rodiny Kotlárů, která pochází tady z Českokrumlovska," vysvětluje jeden z muzikantů.

Soutěž začala po třinácté hodině odpolední a atmosféra v zaplněném sále byla hned od samého začátku strhující. Motivace pro soutěžící byla silná. Na vítěze totiž čekala pětitisícová odměna a možnost natočit singl s vynikajícími romskými muzikanty, členy poroty Martinem Svátkem a Milanem Demeterem.
V sále jsme potkali i pracovnici českokrumlovského Komunitního centra Rovnost KoCeRo Martu Podrazkou.

„Doprovázím tady děti z Větřní, je to taneční soubor Somnakune čhave, což v překladu znamená Zlaté děti," vysvětluje. „Ale jsou tady i děti z Krumlova. Uvidíme, jak obstojí v konkurenci," směje se.

„Choreografie pro vystoupení zmíněného souboru vytváří jeho člen František Dunka.
„Ani nevím, kde přesně beru inspiraci. To jde tak nějak ze mě. Vždycky mě něco napadne," říká František Dunka, který se – jako první účinkující – představil též v roli zpěváka.
Vítězství si nakonec vybojovalo v tancích Trio Dance z Českých Budějovic, a nejlepší zpěvačkou se stala Niki. Bližší údaje o ní nevíme, akce se protáhla a hlavní aktéři byli včera dopoledne nedostupní.