V jedné variantě testu z českého jazyka šlo o chybné použití pojmu hláska a písmeno. Otázka č. 12, která měla mít jen jednu správnou odpověď, zněla: Které z následujících slov obsahuje kořen skládající se ze čtyř hlásek? V nabídce však byla mimo jiné slova zabručel a rozběhla a obě je možné považovat za správnou odpověď. Kořen běh má sice jen tři písmena, ale čtyři hlásky.

Dvojí možnosti si už při testu všimla desetiletá školačka Hermína ze ZŠ Nová. „U jedné otázky se mi zdálo, že má dvě řešení. Vybrala jsem si to, které se mi zdálo jako větší chyták. Sestra a rodiče mi pak potvrdili, že jsem si vybrala správně. Jsem ráda, že mi to uznají,“ řekla Deníku školačka. Doma zvažovali i možnost, že hned napíší do Cermatu, ale pak se rozhodli počkat, až budou zveřejněna oficiální řešení. Cermat chybu před oficiálním vyhlášením výsledků uznal a testy podle toho ještě jednou obodoval. V celé republice mělo původně „chybnou“ odpověď zvolit přes tisíc dětí. Ministerstvo školství dokonce zvažovalo anulování zkoušky a její opakování, protože při přijímačkách se bojuje o každý bod.

Školy teď zpracovávají body uchazečů, které dostaly od Cermatu. Původně měly výsledky přijímaček oznámit počátkem května. Podle ředitele Gymnázia Česká v Českých Budějovicích Antonína Sekyrky nyní budou čekat na pokyny ministerstva. „Opravené výsledky přišly v sobotu, teď jsme pracovali celý víkend na jejich zpracování. Doufám, že se nestane to, že by byly vypsané nové přijímací zkoušky,“ konstatoval Antonín Sekyrka.

Pro rodiče i děti by opakování zkoušek znamenalo další nervozitu, pro školy administrativu a náklady. To se ale zřejmě nestane. Protože se bodovaly obě možnosti.