Čištění komínů doposud majitelé nemovitostí na Českokrumlovsku dost zanedbávali. Ostatně, stejně jako všude jinde. Shodují se na tom kominíci z regionu.
„Už po revoluci začínali lidé čištění odmítat. Z toho důvodu jsem se přeorientovával například na měření emisí. To se ale týká jen firem. Od minulého roku nabízíme také frézování a vložkování komínů. Museli jsme nabídku rozšířit,“ řekl včera kominík Jiří Schönbauer z Křemže.

Lidé si od nového roku mohou komín čistit sami. Jednou za rok je ale musí navštívit odborník, který vše zkontroluje. „Jedná se o nařízení vlády, protože se čištění zanedbávalo. Odborník zkontroluje, zda všechno odpovídá normám a je to bezpečné,“ přitakal českokrumlovský kominík Pavel Mondek.

Za revizní zprávu o kontrole spalinové cesty, kterou pozvaný odborník sepíše, lidé zaplatí minimálně 300 korun. „Částka se pohybuje od 300 do tisíce korun za jeden komínový produkt. Když se k tomu připočte i čištění a vybírání sazí, vyjde jeden komín většinou na 500 korun. Taková je i naše cena,“ vyčíslil Mondek. Stejnou částku potvrdil i Jiří Schönbauer. Záleží ale na každém kominíkovi, jakou cenu si stanoví.

Nový zákon může zamezit nebezpečí požáru. Jestliže majitel domu nebude mít doma kontrolní zprávu, koleduje si o pokutu až 25 tisíc korun, což je už nezanedbatelné riziko. „Řekl bych, že se lidé v současné době snaží, aby měli komíny vzhledem k vysokému postihu vyčištěné. Je to jedině dobře, protože bude o to víc bezpečno. Kvůli nevyčištěným komínům vznikaly zbytečné požáry,“ řekl Jiří Schönbauer. „Tato povinnost se týká všech bez rozdílu, ať člověk používá plyn, nebo tuhá paliva. Nebo ať se jedná o dům, byt, chalupu a tak dále,“ upozornil.

V dnešní době působí na Českokrumlovsku devět kominíků. Jejich počet oproti nedávné minulosti o něco vzrostl. „Devět, kteří svoji práci dělají legálně. Samozřejmě se najdou i ti, co si takto vydělávají nelegálně,“ zmínil Mondek. Navzdory nové konkurenci je podle jeho slov práce stále dost. „Musí se dělat všechno – čištění, opravy a tak dále. Dá se tím uživit,“ usmál se Pavel Mondek.