Českokrumlovská čistička odpadních vod je pro město strategickým bodem, ovšem nepatří městu. Jejím vlastníkem jsou JIP – Papírny Větřní.
Těm patří i lověšická skládka komunálního odpadu. Město ani vlastník papíren se v loňském roce nedohodli na oboustranně přístupné ceně pro ukládání odpadu. Ten se kvůli tomu už zhruba rok vozí na jinou skládku, do Růžova u Borovan.
Aby podobná situace v budoucnosti nenastala ohledně využití čističky, podepsalo město, papírny a VAK trojstranné smlouvy, které by měly v tomto směru zajistit stabilní budoucnost.
Smouva na deset let
„Čistička vyčistí Českému Krumlovu v současné době 853 tisíc kubíků odpadní vody. Vlastník městu podle smlouvy garantuje zvládnutí případného nárůstu až o několik desítek procent na dobu následujících deseti let,“ konstatoval starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.
Možné navýšení cen by se mělo týkat pouze inflace. „Žádné ostatní náklady nechceme, jako rada města, do budoucna řešit,“ dodal starosta. Součástí smlouvy je i pětiletá výpovědní lhůta. Ta by měla Českému Krumlovu zajistit dostatečný čas pro případnou stavbu nebo hledání peněz na novou čističku.
Podle ředitele papíren ve Větřní Dušana Grmolce stavba splňuje všechna nejpřísnější evropská kritéria a normy. „Její kapacita je navíc předimenzovaná, protože byla stavěna ještě na potřeby výroby celulózy v papírně. Tuto výrobu jsme ukončili v roce 2002,“ dodává Grmolec.
Z toho důvodu je čistírna vod využita zatím jen asi na třicet procent. „Kdyby se počet obyvatel v Českém Krumlově rozrostl ze současných čtrnácti třeba na třicet tisíc, zvládla by to čistička bez problémů,“ dodal ředitel.
Objekt vystavěla polská firma Budimex v rámci splácení polského dluhu České republice za zhruba miliardu korun. Čistička byla poté převedena do majetku papíren.