A přidávají se k němu i první města v republice. Na Českokrumlovsku se do toho ale zatím žádná města a obce nehrnou.

Do transparentních účtů, tedy speciálních bankovních účtů,  může kdokoliv kdykoliv nahlížet prostřednictvím internetu.

„Na obcích je všechno transparentní," reagoval 
v prvním momentu starosta Kaplice Pavel Talíř. „O zavedení transparentního účtu zatím neuvažujeme. Účetnictví města je složité, město má několik účtů a laik se v systému nevyzná. Navíc je tu riziko, že by se tím ohrozila bezpečnost klienta. Počkáme si na zkušenosti měst, která si transparentní účet zavedla. Plnění rozpočtu mohou občané vidět na webových stránkách města, navíc kdo chce a přijde, dostane informace, které ho zajímají."

Transparentní účet nemá ani Velešín. „Zatím ho nemáme," přitakal starosta Velešína Josef  Klíma.
„V současnosti jsme ale dostali nabídku od jedné firmy na zavedení elektronického účetnictví, tak o tom budeme uvažovat," zamýšlí se Josef Klíma. „Já proti tomu nejsem. Čím víc informací budou občané o hospodaření města mít, tím lépe. Může to ale vést ke spekulacím, protože lidé  účetním položkám a transakcím nerozumějí a mohlo by to vést ke zmatkům. Ale možná se mýlím. Muselo by se to vyzkoušet."

V zavedení transparentních účtů teoreticky žádný problém není, otázkou ale je, zdali to má smysl a jestli to nepřinese víc problémů, než užitku.

Krumlováci si možná vzpomenou na využití takového typu účtu při finanční sbírce na pomoc japonskému městu Sendai v roce 2012. Českokrumlovský klub Kiwanis okamžitě po tragédii zorganizoval finanční sbírku na pomoc dětem z postižených oblastí. Lidé si pak mohli na internetu prohlížet stav sbírkového konta a zjistit, kdo a kolik přispěl. Sbírka tehdy vynesla 50 tisíc a vše bylo vidět online na internetu. Průvodce Oto Šrámek, který tehdy stál u zrodu této sbírky, si princip transparentního účtu chválí a doporučuje je. „Naše sdružení krumlovských průvodců má transparentní účet také. A nejsme jediní, začínají je mít i některé obce, úřady a podobně. Je to cesta budoucnosti, doklad toho, že hrajeme férově. A také je to možnost vyhnout se různým nařčením," doplnil Oto Šrámek.

V případě, že by si město nechalo zřídit takový účet, obyvatelé by měli online možnost pozorovat finanční pohyby veřejných finančních prostředků.

Tajemník českokrumlovského Městského úřadu Radim Rouče konstatoval: „V jeho zavedení nám nic nebrání. Teoreticky to problém není, otázkou je, jak bychom to zařídili prakticky, protože město má devět bankovních účtů." Určitým problémem by podle něj byly i případné osobní údaje, které by se objevovaly v platebních příkazech. Některé variabilní symboly totiž bývají rodná čísla a zveřejnit je není možné.

Radim Rouče dodal: „Je také rozdíl, když by takový účet používala malá obec, velké město nebo kraj. Krumlovský rozpočet máme rozepsaný do podrobných kolonek, tam by taková kontrola asi byla zbytečná na rozdíl třeba od krajského rozpočtu, který je psaný spíše obecně po kapitolách."