Čtyřicet sedm osob, z toho 24 mladistvých, zkontrolovala speciální policejní jednotka během páteční noci v českokrumlovských nočních podnicích. Bezpečnostní akce byla zaměřena proti podávání alkoholu mladistvým a na vyhledávání drog a psychotropních látek. Čtvrtina zkontrolovaných mladých lidí měla upito, drogy nikdo nevzal.

„Městská policie provádí tyto kontroly s menším počtem mužů, ale takřka každý víkend,“ upřesnil velitel strážníků Jan Šítal. „Ale po dohodě s velitelem obvodního oddělení jsme naplánovali akci ve větším rozsahu.“ Zásahovou jednotku tak tvořili strážníci, policisté, kriminálka, tři psovodi se psy a celníci. Cílem bylo nejen zjistit, kolik alkoholu mladiství vypili, ale i kdo jim to umožnil, takže kontrolováni byli i číšníci a servírky.

„Problémy nebudeme řešit pouze blokovou pokutou, ale rovnou je předáme na městský úřad do správního řízení,“ připomněl velitel českokrumlovského policejního obvodního oddělení Luboš Švehla s tím, že společná akce tohoto typu rozhodně nebude poslední.

Páteční policejní kontroly českokrumlovských nočních podniků proběhly bez incidentů. Překvapivě klidně se chovali i ti, kteří zákon porušili, tedy náctiletí posilnění alkoholem. Nejčastěji jen smutně pokývali hlavou, nebo se přítomnosti uniforem smáli. „Každej byl někdy mladej, aspoň budeme mít na co vzpomínat,“ vykřikoval z hloučku prověřovaných v jednom z barů jakýsi mladík.

Když ovšem došlo na samotné dýchání do speciálního přístroje a vyplňování protokolů, bylo už po smíchu. Bez zajímavosti rozhodně není, že podobně jako před rokem, kdy při takové akci asistoval i Českokrumlovský deník, patřily mezi všechny mladistvé, odhalené při požití alkoholu prakticky pouze a jen dívky. Z toho jedna patnáctiletá, kterou ihned po dechové zkoušce, čekal okamžitý policejní eskort domů k rodičům.

„Nejčastější věkové rozpětí u kontrolovaných bylo 17 až 18 let. Alkohol jsme zjistili u šesti mladistvých,“ vyjmenoval Janda a dodal: „Největší naměřená hodnota byla jedno promile, nejčastěji půl promile.“ Žádné drogy policie nenašla.

Pokud by tento stav odrážel regionální realitu věrně, pak by to nebyl zas tak špatný signál.