Více než devět set dopravních nehod se loni odehrálo na silnicích regionu. Z 931 nehod 73 způsobili řidiči pod vlivem alkoholu, což je pouze o dvě nehody méně než loni.

„Při preventivních kontrolách naši policisté chytili 101 řidičů, kteří před jízdou požili alkohol, což je o 26 řidičů více než předchozí rok,“ upřesnil vedoucí dopravního inspektorátu českokrumlovské policie Lubomír Veselý.

„Na to, jaký je na Kaplicku provoz, který se po zrušení četných autobusových linek zvýšil jistě o sto procent, se řidiči v tomto směru chovají celkem slušně. Každý den v noci kontrolujeme řidiče na alkohol na několika stanovištích na Kaplicku. Myslím, že už si uvědomují, že šoférování je jejich chleba,“ řekl vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Kaplici Vladimír Boledovič.

Ovšem to neznamená, že se neukáznění motoristé nevyskytují. Mnohé z nich, například gastarbeitry, také mate, že v sousedním Rakousku a Německu je zákonem 0,5 promile alkoholu tolerováno.

Na českokrumlovském dopravním inspektorátu ovšem takový optimismus nepanuje. „Situace ohledně alkoholu za volantem se nezlepšuje,“ důrazně popřel vedoucí inspektorátu Lubomír Veselý. „Řidiči si z přísnějších předpisů vůbec, ale vůbec nic nedělají. A nijak na ně neplatí, že teď je překročení jedné promile alkoholu trestným činem a sankce vzrostly na 25 až 50 000 korun. A každý potom jenom brečí, že jsme ho připravili o živobytí,“ podotkl.

Naštěstí většina motoristů v regionu je zodpovědná. „Rozhodně se vyplatí raději dát tisícovku za taxíka, než pokutu 50 000 korun ve správním řízení. Ale to bohužel každý ví až po bitvě,“ poznamenal Lubomír Veselý.

Letos policisté při kontrolách na Českokrumlovsku zatím odhalili 12 lidí s alkoholem za volantem. Českokrumlovští policisté každý měsíc připravují jednu velkou dopravně bezpečnostní akci zaměřenou čistě na alkohol.