Americká armáda vjela předevčírem do ulic Křemže. Uvítaly ji nechápavé a překvapené výrazy místních obyvatel. Vrátili se snad vojáci z roku 1945 nějakou časovou smyčkou? Či snad dorazila do cíle po 63 letech ztracená rota? Nebo že by začínalo natáčení nějakého válečného filmu? Ne, městys jen překvapili nadšenci z celé republiky, kteří se dali dohromady, aby v Křemži lidem v reginu připomněli osbobození o památných květnových dnech roku 1945.

„Byla to hrozně nečekaná akce. Přijeli narychlo, aniž bychom něco tušili. Prostě se tu v úterý zjevili. To jsme ale samozřejmě uvítali, protože je to veliká zajímavost. Opravdu slušné překvapení,“ ohodnotil „přepadovku“ starosta Josef Troup.

Vojáci proto nečekali, že budou přesto přijati tak vřelým způsobem. Starosta se prokázal jako pohotový reprezentant obce a z radnice na ně mával americkou vlajkou. „Osvoboditele“ nepřivítal chlebem a solí, ale na oplátku také překvapivě kvalitním sušeným hovězím masem přímo z USA.

„Bylo to kouzelné, protože za mnou zrovna přijel kamarád z Ameriky a přivezl mi kilo sušeného masa, tak jsem jim samozřejmě hned nabídl. Tu vlajku jsem měl připravenou na vyvěšení, takže jsem se jen vyklonil a pěkně zamával,“ smál se Troup. Starosta sice přišel o vzácné maso made in USA, ale udělal dobrý skutek. Armáda se usídlila rovnou před radnicí, kde ji mohli celou středu obdivovat občané a hlavně děti, které se před radnici trousily převážně dopoledne. Místní škola totiž neváhala a situaci ihned využila k exkurzi.

U vytržení

„Tý brďo, to je samopal! S ním střílím Němce,“ chlubil se jeden klučík. „Tedy v jedné počítačové hře, kde na mě nikdo nemá,“ dodal. Velkou pozornost si vysloužila například střelná zbraň zvaná bazuka, kterou si chtěl vyzkoušet snad každý školáček. A těm nejmenším vůbec nevadilo, že váží skoro víc než oni sami.

Ležení armády ale fascinovalo všechny kolemjdoucí.

„Hurá, Američané nás přijeli osvobodit. Doufám, že z Křemže zamíří do Prahy a na hrad. Potřebujeme zachránit od jednoho diktátora,“ vtipkoval Petr Štěrka z Českých Budějovic, který Křemží jenom projížděl. „Anebo je možné, že nám přijeli pohrozit, co nás čeká, pokud budeme hudrovat na radar,“ poznamenal ještě ironicky.

„Ne ne, to vážně není náš plán,“ ubezpečil jeden z vojáků. „Nikdo nás nečekal a jak nás pěkně přivítali,“ dodal.

Ovšem v roce 1945 američtí vojáci neokupovali prostory před radnicí. „Podle dobových fotografií byli porůznu roztroušeni. Domluvili jsme se na tomto místě, protože tu projde za den nejvíce lidí,“ vysvětlil Troup. Starosta také ubezpečil, že již proběhlo jednání s hlavními generály o tom, že příští rok Američané přijedou zase. A vypadá to, že vše bude megalomanštější.