„Na všech šest oborů bereme 60 studentů,“ doplnila informaci ředitelka školy Romana Roušalová. „Největší zájem byl o obory výstavnictví, malbu a fotografii.“

Naopak poměrně malý zájem projevili studenti především o obor keramiky, tam bude škola vypisovat s velkou pravděpodobností druhé kolo přijímaček. „Vzhledem k tomu, že třetina uchazečů se na naše obory nedostane, dáme jim tím možnost uspět na naší škole, i když v jiném oboru,“ dodala ředitelka.
Podle ní je pokles zájmu o keramiku všeobecným a celorepublikovým trendem. Podobné zkušenosti mají i školy v Bechyni nebo na moravských školách podobného typu. Už druhým rokem po sobě dokonce keramické obory předstihuje zájem o studium kamenosochařství.

Vysvětlení se nabízí hned několik. „Profesní uplatnění v keramice s sebou přináší i nemalou investici do keramické pece a zařízení dílny,“ naznačila Roušalová.

Podle názorů některých keramiků se navíc v současné době jen těžko konkuruje východoasijským výrobkům, které do republiky proudí především z hojně diskutované Číny. Tak levné zboží nedokáže prakticky žádný český keramik vyrobit. Jiná věc je pochopitelně kvalita.