Za loňský rok uzavřeli českokrumlovští kriminalisté celkem třináct kriminálních případů souvisejících s drogami. „Tolik pachatelů bylo také obviněno především v souvislosti s paragrafy nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů,“ přiblížila včera mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková.

„Z taktických důvodů pochopitelně konkrétnější údaje o stavu a nejkritičtějších místech regionu nechceme uvádět, protože pokud bychom například dnes zveřejnili, že na nějakém konkrétním místě je varna, tak dvě hodiny poté už tam nebude,“ dodala Pavlíčková.

Pomocná ruka

Streetwork, tedy Kontaktní centrum pro drogovou závislost v Českém Krumlově, je jedním z projektových pracovišť Centra pro pomoc dětem a mládeži. V oblasti celého regionu se podle svého oficiálního vyjádření snaží působit na děti, mládež a dospělé, kteří přicházejí nebo přišli do kontaktu s drogou jakéhokoli charakteru, ať jako prvokonzumenti, experimentátoři, osoby na droze již závislé nebo jako rodiče, přátelé či vrstevníci těchto osob.

„V případě Českokrumlovska bych číslo nad 250 uživatelů považoval za mírně nadsazené. Sto nebo sto padesát lidí už by ale realitě odpovídalo,“ konkretizoval pro Českokrumlovský deník krajský protidrogový koordinátor Marek Nerud. „V Jihočeském kraji máme zhruba 1550 až 1650 problémových uživatelů drog,“ doplnil s tím, že jde o počty těch, kteří drogy užívají nitrožilně a konzumují především také pervitin nebo heroin.

Měsíčně se dá i na Českokrulovsku za tvrdé drogy utratit částka v rozmezí od několika set do několika tisíc korun. Někdo si musí dát denní dávku za tři až osm set korun, někomu stačí taková dávka jednou za týden. Cena se pohybuje i podle kvality drogy. Jejich konzumenti podle Jambrikoviče většinou nebývají vysokoškolsky vzdělaní lidé, spíše mají střední a nižší vzdělání. Velmi často se nacházejí spíše v horší sociální situaci.

Rady pro rodiče

Co dělat, když máte pocit, že vaše dítě jede v drogách? Především nepanikařit! Nereagujte ihned, dejte si čas na zvážení všech okolností. Když cítíte, že je to vážné, vždy vyhledejte odborníka – toho, který se takovými situacemi zabývá.

Pravděpodobné jsou i náhlé změny nálad dítěte nebo mladého člověka, netypické reakce na určité situace. Některý se začne hádat, jiný je najednou hodný. Jak zvýšená podrážděnost, tak i nápadný klid a pasivita patří k typickým projevům užívání drog. Zhoršování ve škole, absence, zanedbávání úkolů.

Toto je jen hrubý náčrt mnoha možností, které protidrogová poradna U Boudy uvádí. Více najdete na www.icmck.cz.

Více hledejte na stranách Českokrumlovského deníku.