Před sto lety supermoderní dům se stejně tak kvalitním technickým vybavením fotoateliéru. Jak už jsme informovali (Čk Deník 29. 4. 2008) Muzeum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově se za měsíc otevře veřejnosti a ukáže prakticky věrný obraz toho, jaké to v tomto objektu bylo právě před sto lety.

Příběhy lidí

Co je vlastně na muzeu Seidelových vzácné, nebo dokonce nejvzácnější? „Nejvzácnější je právě ten celek, který hovoří o životě a práci celé rodiny. Každou z těchto oblastí tu máme zastoupenou v původním vybavení. Zatímco jiná muzea jsou zaměřena na jistou část, například muzeum fotoaparátů, muzeum židlí, muzeum automobilů, Ateliér Seidel ukazuje vše najednou,“ uvedl včera Petr Hudičák, manažer projektu Fotoateliér Seidel.

Už jenom pro tuto jedinečnost je docela dobře možné, že dnešní muzeum obdobně předběhne dobu i nyní.

A co sami lidé, tedy rodina Seidelových?

„Mne zaujala především jejich veliká snaha pracovat a zdokonalovat své umění. Poté i zamotané osudy, zejména osudy Františka Seidela, který měl své vize, plány a snahy, ale doba mu v jejich realizaci bránila. Nemohl se oženit, nemohl dělat svoji práci, zavřelo jej gestapo, to samé mu poté hrozilo i od nového režimu po roce 1948,“ okomentoval Petr Hudičák.

Příběhy umění

Zajímavý, nicméně tehdejší době odpovídající, je také osud 5200 negativů pohlednic znárodněných komunisty. Nikde neexistuje oficiální doklad o tom, že stát je od Františka Seidela odkoupil, ovšem on sám se svého času zmínil, že přece jen nějaké peníze za ně od tehdejšího ministerstva osvěty dostal.

„Jenomže peníze mu přišly na účet tři týdny před měnovou reformou a ta je razantně znehodnotila,“ uzavřel Hudičák.

Dalším unikátem právě rekonstruovaného objektu chystaného muzea je secesní styl a výzdoba, ve kterém je valná část domu vyvedena. V této podobě pochází dům z roku 1905. Tehdy byla secese v Českém Krumlově prakticky výjimkou, moderním, ba přímo supermoderním trendem, který do Čech zdaleka ještě nedorazil ve své plné síle. Novinkou byla dokonce ještě i ve Vídni.